Soodne aeg firma tagalat kindlustada

14. mai 2009, 08:47

Ajal, mil tellimuste vähenemine sööb
kasuminumbrid olematuks, panustavad metallitöötlemisettevõtted tootmisprotsessi
tõhustamise ja toodetele suurema lisandväärtuse andmise heaks.

Ühel või teisel moel metallide töötlemisega tegelevad ettevõtted tunnistavad, et viimase kahe aasta majandussituatsioon on näidanud suurt ebastabiilsust ning selle negatiivne mõju on nüüdseks jõudnud ka sellesse valdkonda.

Valdavalt on firmajuhid seda meelt, et praegu pole aeg paigutada raha ettevõtte laienemise ja tootmismahu suurendamise hüvanguks, küll aga tasub senisest hoogsamalt tegeleda tootearenduse ja ettevõtte struktuuri korrastamisega. Investeeringud tootmismahu suurendamiseks on paremate aegade ootuses edasi lükatud.

Muide, just praegu on mõistlik silmad lahti hoida ja maad kuulata, ehk õnnestub mõni konkurent üles osta. Samuti on üksjagu langenud seadmete hinnad, kusjuures turul liigub n-ö võileivahinnaga pakutavat tehnikat, mille laenumaksetega firmad on hätta sattunud.

Poolmuidu on saadaval uusi korralikke tööpinke
OÜ Raudum Group juhatuse liige Raivo Otepalu märkis, et kui mõnel ettevõttel metallitööstuse sektoris vaba raha juhtub leiduma, siis võiks oma seadmeparki suurendada või uuendada.

"Odavmüüke ja pankrotivarade müüke on ridamisi," kinnitas Otepalu. "Vahetamisel on aga see puudus, et oma vanadest pinkidest tuleb ka lahti saada, aga see pole lihtne." Otepalu hinnangul on praegu sobilik aeg mõne ettevõtte ülesostmiseks. Näiteks sellise, kellelt siiani on hangitud materjali ja komponente. See annaks tema sõnul tulevikus konkurentsieelise.

"Kindlasti tuleb tegeleda toote täiustamise ja arendamisega, sest materjalid on praegu odavad. Osakoormusega töötavat personali, keda selleks rakendada, on igas ettevõttes. Prototüüpide omahind tuleks nii võrdlemisi madal," selgitas ta.

OÜ Kahur juhatuse liige Peeter Tomp on seda meelt, et raskel ajal tuleb investeerida turundusse ja müüki, kuigi elu näitab, et tegutsetakse vastupidiselt - kärbitakse kulusid, sh ka turunduseelarvet.

"Eestlased on tuntud oma olematu turunduse poolest," nentis Tomp. "Ma ei soovita investeerida uutesse projektidesse või uutesse toodetesse, vaid keskenduda lihtsatele asjadele, mis läbi aegade parima rentaabluse toonud. Uute turgude testimine ei ole languse faasis arukas investeering."

ASi Zircon Technologies turundusjuht Reilika Jugolainen möönis, et toodete turuhinnad, tellimuste portfell ning majandusprognoosid on pidevalt langeva tendentsiga, konkurents muutub aina karmimaks ja ellujäämise võimalused väiksemaks.

Aeg tegevust optimeerida ja tootmist tõhustada
Tema hinnangul on sellises olukorras raske rääkida vabadest vahenditest, sest kogu raha on suunatud ettevõtte jätkusuutlikkuse tagamisele.

"Majanduskriis on aeg, millal tuleb kriitilise pilguga üle vaadata firma prioriteete, struktuuri, ülesehitust, nii rahalisi kui ka inimressursse ning otsida lahendusi nende optimeerimiseks," iseloomustas Jugolainen ettevõtte arengustrateegiat. "Meie ettevõtte masinapark sai uuendatud ning käivitatud nõudluse tõusu tingimustes, nüüd tuleb otsida võimalusi tootmisprotsesside tõhustamiseks, tehnoloogia arendamiseks, uute töövõtete juurutamiseks, töötajate kvalifikatsiooni tõstmiseks."

Kuigi aeg on investeeringuteks küps, saavad nende tegemist endale lubada vaid firmad, kel jagub selleks omavahendeid, sest pangad on tootmisettevõtete finantseerimise koomale tõmmanud.

BLRT Grupi kommunikatsioonijuht Anu Hallik-Jürgenstein märkis, et enamik hindadest on languses, mistõttu investeeringute tegemiseks on soodne aeg. "Küsimus on selles, kas ettevõttel on investeerimiseks vabu vahendeid," ütles ta. "Pangad paraku kas ei finantseeri üldse või pakuvad lühiajalist raha, mis suuremahulisteks investeeringuteks ei pruugi sobida, sest investeering ei tasu ennast nii ruttu ära."

Terätoimituse Eesti OÜ tegevdirektor Tarvo Raag tõdes, et ettevõtte vabad vahendid kadusid näppude vahelt juba jaanuaris-veebruaris ning selle tõttu pole praegu enam muret, mida nendega teha.

"Tavaliselt investeeritakse pankade abiga, aga praegu ei taha pangad midagi raha väljaandmisest kuulda. Kui sa just ei ole seal kellegi sõber või Sõõrumaa," nentis Raag. "Seadmetesse, mis vähendavad inimtööjõu kulu, tasub kindlasti investeerida, kuna nad ei ole kunagi haiged ega taha puhata."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. May 2009, 09:49
Otsi:

Ava täpsem otsing