Öö täis muumiaid, piimapukke ja akenkino

Signe Sillasoo 15. mai 2009, 00:00

Muuseumiaasta üks olulisemaid sündmuseid on saanud innustust Euroopas juba viiendat aastat korraldatavast muuseumiööst, kui laupäeval vahetult enne rahvusvahelist muuseumipäeva, 18. maid, on Euroopa riikides avatud hiliste öötundideni ligi 2000 muuseumi, ja seda kõike tasuta. Nüüd siis ka Eestis.

Külastada on võimalik tervet hulka riigi- ja linna- ning väiksematest maakohtades asuvaid muuseume. Kokku rohkem kui sadat kunstikambrit. "Alguses olid muuseumid veidi umbusklikud, ent nüüd on nad väga algatuslikud. Neil on väga mahukad kavad ette valmistatud," rääkis ürituse korraldajaid, Eesti Ajaloomuuseumi arendusjuht Mariann Raisma muuseumide nõusse saamisest ja innustamisest sellise ürituse korraldamise tarbeks.

Algatusmeelsed on muuseumid öö ettevalmistamisel olnud tõesti. Programm on väga tihe. Toimuma saab hulgi näituste avamisi, kontserte, mälumänge, ekskursioone, töötubasid ja muud. Selleaastasest muuseumiöö võtmelausest "Öös on asju!" ajendatult saab muuseumides näha ka ainult sel ööl eksponeeritavat haruldast, olulist või huvitavat museaali.

Raisma sõnul on võimalik näiteks Eesti Ajaloomuuseumis näha esimest korda egiptuse kassi sarkofaagi, väljas on ka muumiaid. Muumiatest väljapanek on ka Viljandi Muuseumil. Eesti Arhitektuurimuuseumis on saab näha aga arhitekti tööriistu, horror-näitust ja aknakino. Piimapuki meisterdamise kunsti saab seevastu selgeks Eesti Piimandusmuuseumis.

Keda muumiad ja piimapuki meisterdamine ükskõikseks jätavad, saavad Lennusadamas näha aurik-jäämurdjat Suur Tõll, allveelaeva Lembit ja vesilennukite angaare. Neile aga, kes muuseumi eksponaate üldse igavateks peavad, on midagi pakkuda Tervishoiumuuseumil - pärast Suurt Õhtusöömaaega saab igaüks osaleda kõige igavama muuseumi eksponaadi konkursil. Kokkuvõttes on muuseumiööl kõigile midagi pakkuda, olenemata vanusest.

Et muuseumimaratoni kiiremini läbida, on öölistele pandud Tallinnas käima eraldi buss ja koguni tramm. Liinil nr 1 (Kadriorg-Kalamaja-Kopli) sõidavad festivali TrammarT trammid, mis viivad huvilisi muuseumitesse, kohvikutesse ja Kopli baaridesse. Ettevõtmisega on Raisma sõnul ühinenud ka algatus "Eesti rattarikkaks!". Nii et kel tolleks õhtuks sportlikud eesmärgid, saavad ka rattaga sõites üritusest osa võtta.

Üritusest loodavad korraldajad kujundada traditsiooni. "Kuna see aasta on ka muuseumiaasta, siis on see praegune aeg väga hea ühe uue traditsiooni algatamiseks. Et järgmisel aastal selline üritus toimuma saab, ei saa praegu 100% kindel muidugi veel olla, sest väga palju sõltub muuseumidest ja inimestest, kas neile säärane mõte üldse meeldib. Loodame, et kõik hakkab siiski toimima," lausus Raisma positiivsel häälel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:01

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing