Börs: paremad ostud enne tõusu

15. mai 2009, 09:00

Kuhu praegu investeerida? See küsimus
vaevab kahtlemata paljude päid, kes tahavad raha börsile panna enne kindlat
pikaajalist tõusu ning mitte lasta sel pangakontodel tolmu koguda.

BusinessWeek pakkus välja neli peamist valdkonda, mis võiksid esimestena stardipaugu kõlades minema söösta ning lisan sinna juurde valiku aktsiatest, mis sektorisiseselt hästi võiksid käituda.

Sektoriteks on valitud sellised, millest majanduslik paranemine suuresti sõltub. Vähemalt USAs, aga teadagi - kui sealpool suurt lompi lilled taas õitsema hakkavad, võime siingi peagi kevadet oodata. Ning kahjuks ka vastupidi.

Kõigepealt võiks kaaluda energia ja toorainesektorit. Jah, kuigi praegu on suured naftakompaniid teatanud hiigelkahjumitest ja aktsiad on tambitud väga madalateks, ei tasuks unustada, et just odavalt neid osta ju tasubki. Eeldades loomulikult, et maailm jätkab energia tootmiseks nafta kasutamist ning lähiajal prügist elektri toormaterjali ei saa. "Toorainete aktsiad peaksid olema esimesed, mis rallivad," sõnas ka R.W. Baird'i juhtiv investeerimisstrateeg Bruce Bittles. Kahtlemata on aktsiatel ka langusruumi, arvestades madalat naftahinda ja sellest tulenevaid jätkuvaid kahjumeid naftakompaniidele, kuid ei tasu unustada nende võimsaid puhvreid, mis koguti aastatagusel kõrgajal. Lisaks jätkub maagaasi kasutamine, sest ega külmas elama me keegi ei hakka ja palmi alla kolida on ka pisut ekstreemne variant.

Ka transpordisektor peaks suurema päikesevalguse saabumise järel majandusse taas kerkima hakkama. Autotranspordiga tegelevate ettevõtete seas korraldatud uuring näitas märtsis, et 64 protsenti neist ootab veel nukramaid aegu ning vedude olulist vähenemist. Aprillis oli kurbus unustatud ja negatiivseid väljavaateid nägi vaid 39 protsenti vastanutest. Siiski on ka vastupidiseid arvamusi. "Transpordifirmad võivad näidata ajalist viidet - majandus võib hakata kerkima, aga transpordimahud jääda madalaks tänu ettevõtete olemasolevate varude kasutamisele," sõnas First American Funds peaökonomist Keith Hembre. Seda peaks tõenäoliselt mingil määral tasakaalustama valmistoodete transport, isegi kui toorained on tehaseladudesse seisma jäänud.

Eksport on kahtlemata tugev indikaator üldise majanduse paranemisel ning BusinessWeek on valinud näitlikuks valdkonnaks kaunis loogiliselt tehnoloogia, mis ekspordib nii palju, et pakubki oma tooteid mõnel juhul peamiselt väljaspool USAd. Tehnovidinate ostmine, eriti puudutab see personaalarvutitele kulutamist, näitab, et tarbijad on valmis taas raha ringlusesse panema. Ning samuti asjaolu, et neil on jälle raha. Juba praegu on tehnoloogiagigandid viidanud, et müük näitab vaikseid paranemise märke. Näiteks võiks olla Inteli sellekohane sõnum üleeile.

Vast kõige olulisem ja esimene märk, millest mingit paranemist lugeda ehk mis peaks kiirelt ülespoole vuhistama, on jaemüük. Moodustades USA majandusest enam kui kaks kolmandikku, peaks tarbija ise näitama teed paranemisele. Kuigi aprillikuised müügitulemused olid pigem masendavad, võib olukord suveks paraneda, iseasi, kas tegemist oleks pikaajalise kindla tõusuga.

Artikli all olevas tabelis on Bloombergi poolt jälgitavate analüütikute arvamus sektorite parimatest ettevõtetest. Kas sellega nõustuda või mitte, jääb vast igaühe enda riskitaluvuse piiridesse, aga nagu languski, saab ilmselt ka tõus olema üldise negativismi taustal üllatav ja ootamatu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. May 2009, 10:04
Otsi:

Ava täpsem otsing