Parts: Ukraina on ahvatlev hoolimata majanduskriisist

15. mai 2009, 15:57

Täna Ukrainas töövisiidi lõpetanud
majandusminister Juhan Parts ütles, et Ukraina pakub Eesti ettevõtjatele
jätkuvalt ohtralt ärivõimalusi, hoolimata riigi raskest majanduslikust
olukorrast.

"Praegu just ongi õige aeg uusi asju pihta hakata," ütles Parts, kes avas oma visiidi käigus Kiievis ka EASi esinduse. "Ukraina on suur turg ja ega majanduskriis ei tähenda, et ei otsita uusi partnereid," lisas ta.

Minister möönis, et kui kinnisvara osas pole praegu parimad ajad, siis Ukrainas tootmise arendamiseks küll – selleks on seal olemas tööjõud ja suur turg ning Eestis kogemused näiteks toiduainetetööstuse ja ehitusmaterjalide tootmise alalt.

Ukraina suurtes linnades on mobiiliga parkimine eestlaste kätes ning riigi ja asutustega käimas IT-alased arendusprojektid. "Ekspordipotentsiaali poolest perspektiivikamat võimalust annab otsida," ütles Parts. Tegevust laiendavad ka Eesti ja Eesti osalusega põllumajandustootmise ettevõtted.

Firmadele, kes otsivad Ukrainas müügivõimalusi, lihtsustaks tegevust ELi ja Ukraina vaheline vabakaubandusleping, mille üle läbirääkimised käivad. "Tollitariifid ja bürokraatia on suur barjäär. Loodetavasti on sügisel kokkulepe olemas," sõnas Parts.

Parts kohtus Ukraina majandusministriga, kellega otsustati taastada valitsustevahelise majanduskomisjoni kokkusaamised. Energeetikaministriga arutati võimalusi arendustöödeks ja investeeringuteks muuhulgas taastuvenergeetikas. Et Ukrainas on ka põlevkivi, uurib ärivõimalusi VKG. Ukraina transpordiministriga arutas Parts raudteetranspordi arendamist nn põhja-lõuna transpordikoridoris.

Reitinguagentuuri S P hinnangul võib Ukraina SKP tänavu kahaneda 12%. Grivna on läinud aasta septembrist dollari suhtes odavnenud ligi 40%. Selle nädala teisipäeval langetas agentuur Moody's Ukraina reitingu tasemele B2, mis on viis astet allapool investeerimisjärgu reitingut, tuues põhjuseks riigi majanduse ja pangandussektori nõrkuse.

Läinud aasta novembris pandi IMFi eestvedamisel Ukraina toetuseks kokku 16,4 miljardi dollari suurune abipakett.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. May 2009, 16:01
Otsi:

Ava täpsem otsing