UniCredit: Kesk- ja Ida-Euroopal on taastumislootust

15. mai 2009, 15:39

Praeguse kriisi ületamiseks peab Kesk- ja
Ida-Euroopa oma sidemeid euroliidu ja ülejäänud maailmaga veelgi tihendama,
teatas UniCredit.

UniCredit Bank Eesti filiaali juhataja Taavi Laur ütles, et kontserni värske analüüs, mida UniCredit esitles täna EBRD aastakoosolekul Londonis, on Kesk- ja Ida-Euroopa (KIE) riikide tulevikuväljavaadete osas "ratsionaalselt optimistlik".

Viimasel 20 aastal on KIE riikide majandusareng olnud äärmiselt edukas. Piirkond tegi läbi selge siirdeprotsessi, mille tulemusena SKP elaniku kohta peaaegu kolmekordistus. Selle eduloo määravaks teguriks on olnud KIE sügav integreerumine globaalses kontekstis, teatas pank.

"KIE riikides on täna avatud majandused, kus kaubavahetus moodustab 70 protsenti nende SKPst. Piirkonna raskelt kättevõideldud konkurentsivõime ning oskus säilitada tootmisvõimsusi on kesksed tegurid, mis lubavad KIE piirkonnal globaalsest kriisist jagu saada ning saada osa olukorra paranemisest niipea kui globaalne nõudlus taastub," kommenteeris Londonis UniCredit Groupi Kesk- ja Ida-Euroopa strateegilise analüüsi juht Debora Revoltella.

Eriti edukas on olnud kaubandussuhete süvenemine Euroopa Liiduga. "Mitmetes sektorites, nagu näiteks masinatööstus, elektri- ja optiliste seadmete tootmine, autotööstus ja transport, tekstiili- ja kummitööstus on EL viinud tootmist KIE riikidesse,“ ütles Revoltella. See garanteerib head väljavaated tulevikuks, kuna enamus valdkondi, millele piirkond on spetsialiseerunud, on ka kõige edukamad maailma mastaabis. Otseinvesteeringud mängisid piirkonna uue tootmisvõimsuse rajamisel võtmerolli ning protsessi edukusel on oma osa märkimisväärse siseturu loomisel, mis on täna isegi suurem kui Hiina või Saksamaa turg, rääkis ta.

KIE konkurentsivõime ei ole mitte ainult tööjõukulude küsimus. Tööjõu oskused, kõrge tootlikkus, kvaliteet ja tegevuskeskkonna paindlikkus, samuti juriidiline ja regulatiivne lähenemine ELile on andnud oma panuse. "KIE edu on edasi kandunud riikidesse, mis on piirkonnale teistest enam panustanud, nagu näiteks Austria, Soome, Saksamaa, Itaalia ja Rootsi," ütles Revoltella. "Lääne ettevõtted on võitnud KIE riikides uut turgu oma toodangule, aga saanud kasu ka tootmise üleviimise kaudu. Ei ole juhus, et KIEs rohkem integreerunud sektorid on need, mis on näinud ka paremat kasvu Lääne Euroopas. KIE riikides tootmine on nüüd oluline osa firmade strateegiast," lisas ta.

Globaalne finantskriis on loomulikult avaldanud mõju majandusel üle maailma. WTO ja IMF prognoosivad globaalse nõudluse kümneprotsendilist või isegi suuremat langust 2009. aastal. KIE riikidele prognoosivad UniCredit Groupi analüütikud 2009. aastaks ekspordi vähenemist 65 miljardi euro võrra võrreldes möödunud aastaga, mis on selle kümnendi esmakordne langus. Samuti ennustavad nad negatiivset investeeringute kasvu (ligikaudu -10 protsenti), otseinvesteeringute olulist vähenemist (võrreldes 2008. aastaga ligi poole vähem) ja töötuse kasvu kõrgele tasemele.

Siiski on rahvusvaheline toetus regioonile suur. Nii kohalikud kui ka rahvusvahelised institutsioonid viivad ellu algatusi ning eriti pangad mängivad tähtsat rolli. "Olles piirkonnas pikaajaliste eesmärkidega investorid, saavad pangad nagu UniCredit Group toetada kohalikke majandusi keerulistel aegadel ning valmistuda olukorra paranemiseks tulevikus. 20aastase siirdeperioodi jooksul on piirkond omandanud oskusi ja vahendeid, mistõttu välisinvesteeringud nendesse riikidesse on õige valik," ütles UniCredit Bank Eesti filiaali juhataja Taavi Laur.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. May 2009, 15:39
Otsi:

Ava täpsem otsing