Urmas Somelar: edukas saneerimine on müüt

15. mai 2009, 10:49

Endine Hansapanga krediidiriski juht Urmas
Somelar põhjendas värskes ajakirjas Saldo, kuidas tema kogemus näitab,
et edukas saneerimine on vaid müüt.

95-97% saneerimistest ebaõnnestub, väitis Somelar. Suurettevõtteid on raske, peaaegu võimatu kurssi muutma panna. Kui see ka paberil õnnestub, muudab saneerimise algus võlausaldajad ning äripartnerid närviliseks ning kihutab neid pankrotiavaldusi esitama või lepingutingimusi muutma, rääkis ta.

Saneerimise läbiviimine nõuab alati lisaraha, kuid saneerimise tulemus ei pruugi panustatut tagasi tuua. Heal juhul päästab saneerimine osa investeeringuid ning ettevõtja nime. Võimalus, et saneeritav ettevõte muutuks keskmiselt kasumlikuks, on kaduvväike, kinnitas Somelar.

Praktika on selline, et väikesi ja keskmise suurusega ettevõtteid ei saneerita, kuna rahaliselt ei tasu see end ära. Erinevalt suurettevõtetest segavad väikeettevõtte saneerimist ka tunduvalt väiksemad valikuvõimalused ning äri heitlikkus, ütles ta.

"Väike- ja keskmise suurusega ettevõtete saneerimine on minu hinnangul enam müüt, suitsukate, mille varjus keegi püüab endale teistega võrreldes eeliseid luua või lihtsalt ettevõtte vara kuhugi kõrvale tõsta," väitis Somelar.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. May 2009, 16:04
Otsi:

Ava täpsem otsing