General Motorsi võimalikud asendajad Dow Jonesi tööstuskeskmises

18. mai 2009, 22:20

Võimalus, et General Motorsist saab pärast
27 aastat esimene Dow Jonesi tööstuskeskmisest väljajääja pankroti tõttu, on
tõstnud küsimuse, kes saab tema asemele.

Analüütikud ei ole üksmeelsed selle suhtes, mis sektori ettevõte saab maailma tuntuima indeksi koosseisus General Motorsi asemel olema, kirjutab uudisteagentuur Reuters.

„Ma usun, et asendaja saab olema suur ja tuntud nimi, millega inimesed on tuttavad,“ lausus uudisteagentuurile investeerimisfirma Banyon Partners. Arutluse all on terve rida nimesid alates tehnoloogiasektori tuntud nimedest nagu Apple ja Cisco ning lõpetades General Motorsi konkurendi Ford Motoriga.

Kui General Motors läheb pankrotti, arvatakse ettevõte Dow Jonesi tööstuskeskmisest välja, lausus mai alguses indeksit arvutav Dow Jones Indexes toimetaja ja tegevjuht John Prestbo. Tegemist oleks ka pärast 27 aastast vaheaega esimese ettevõttega, mis asendatakse ettevõtte pankroti tõttu. Eelmine samal põhjusel toimunud vahetus toimus 30. augustil 1982, mil asbestitoodete valmistajat Manville asendas American Express.

Järgneb Reutersi poolt toodud nimekiri General Motorsi võimalikest asendajatest.

Aetna Inc (turuväärtus 118,5 miljardit dollarit). USA tervisekindlustus- ning meditsiinisektori ettevõte.

Apple (turuväärtus 106,6 miljardit dollarit). Tegemist on ettevõttega, mis esindaks nii tarbekaubandus- kui ka tehnoloogiasektorit, kuid viimane on esindatud niigi küllalt tugevasti (IBM, Microsoft, Intel, Hewlett-Packard) mis vähendab Apple’i šansse.

Cisco Systems (turuväärtus 105,4 miljardit dollarit). Tegemist on tehnoloogiasektori ühe lipulaevaga ning investorid jälgivad väga tähelepanelikult, mida tegevjuht John Chamberisl on öelda sektori väljavaadete osas. Aga jälle, sektor on hästi esindatud.

Ford Motor (turuväärtus 14,3 miljardit dollarit). Ainsa autotootjana, mis pole saanud abi valitsuselt, aga võimalikuks takistuseks võib saada kirjutamata seadus, mille kohaselt aktsia hind peaks olema üle 10 dollari (praegu 5,5 dollarit). Aga kuna praegu on paljude aktsiate hinnad alla selle numbri, siis võidakse seekord reeglist mitte kinni pidada.

Goldman Sachs (turuväärtus 65,1 miljardit dollarit). Investeerimispangana tugeva kasumi kasvuga ettevõte, aga kuna möödunud aasta lõpul sai panganduskompanii, siis ka selle sektori esindajaid on indeksi palju.

Google (turuväärtus 123,1 miljardit dollarit). Tegemist oleks väga populaarse võimalusega, aga aktsia hind on peaaegu neli korda kallim kui indeksi kalleim komponent (IBM). Indeksit arvutatakse aga aktsia hinna põhiselt.
Nike (turuväärtus 24 miljardit dollarit). Nike oleks huvitav üle maailma tuntud kaubamärk. Võiks olla nn mustaks hobuseks indeksikanditaatide hulgas, aga turuväärtus on väikesevõitu.

Nucor (turuväärtus 12,4 miljardit dollarit). Terasetootja oleks väga tugev kandidaat, kuid turuväärtus on liiga väike (Fordist väiksem).

Travelers (turuväärtus 22,8 miljardit dollarit). Ettevõte on kord juba indeksi olnud. Siis võttis ettevõtte üle Citigroup ning Travelers asendati AIG-ga, mis omakorda asendati eelmise aasta septembris Kraft Foodsiga.

Wells Fargo (turuväärtus 113,9 miljardit dollarit). Pärast vapustusi finantssektoris on Wells Fargost saanud suurem finantsasutus kui Citigroup ja Bank of America. Sellele vaatamata on panga arvamine indeksisse vähetõenäoline välja arvatud juhul, kui üks eelnimetatud pangast sealt ei eemaldata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. May 2009, 22:22
Otsi:

Ava täpsem otsing