Võimuliit astub vihma käest räästa alla

Lemmi Kann 19. mai 2009, 00:00

"Aga tundub, et räästa all on natuke parem kui vihma käes," märkis ta samas.

Taali sõnul annab tunda, et praeguses koalitsioonis üksteist päris hästi ei mõisteta. Praegu oleks tema hinnangul riigi jaoks kõige parem lahendus, kui sotsid oma seisukohtades natuke järele annaksid. "Sotsid võiksid meelde tuletada, et ajalooliselt on majanduskriisi tingimustes Euroopa sotsiaaldemokraadid enamjaolt olnud parempoolsemad kui parempoolsed ise," rääkis Taal ja lisas, et retoorika klassivõitlusest ja kellegi huvide kaitsest ei ole praegu päris asjakohane seetõttu, et kogu ühiskonnal tuleb nüüd kaitsta tööandja huvisid, sest kui pole enam tööandjat, pole varsti ka töövõtjaid.

Samal põhjusel ei saa Taali sõnul tõsiselt võtta ka rahandusminister Ivari Padari maksutõusupaketti, mis sobib praegu kõige paremini sotsiaalpartnerite ärritamiseks. "Majanduskriisi tingimustes makse tõsta on nagu eutanaasia," tõi Taal võrdluse.

Taali sõnul on kurb ja vastutustundetu, kui valitsuskoalitsiooni partnerid ei saa aru, mis seisukorras riik on ja millised peavad sellisel puhul käigud olema. Valitsuse lõhkumine nende alla ei käi.

Sotside ning teiste koalitsioonipartnerite vahel haigutav lõhe põhimõttelistes küsimustes on endise majandusministri Meelis Atoneni hinnangul nii suur, et koos edasi minna oleks väga keeruline.

Atoneni sõnul on valitsuskriisi põhjused taandatavad väga lihtsale joonisele. "Ühel pool kaks koalitsioonipartnerit, kes on aru saanud, et Eesti riigil on teatud piiratud rahalised võimalused, ning nad üritavad kõiki riigi kulutusi - ka ükskõik kui üllaks nimetatavaid kulutusi - tuludega reaalselt korrelatsiooni viia. Ühe partneri jaoks aga pole riigieelarve tasakaal mingi eesmärk ja nad jagaksid pigem raha laiali," viitas ta sotsidele.

Pärast eilset valitsusliidu eestseisuse koosolekut on Isamaa ja Res Publica Liidu esimehe Mart Laari sõnul kindel vaid see, et valitsus koguneb kella viieks eelarvet arutama samas koosseisus, nagu seda juba paar aastat tehtud on.

"Seda juhul, kui peaminister pole vahepeal mõningate paberitega Kadriorgu läinud," viitas Laar võimalusele, et kärpeprotsessi hõlbustamiseks võidakse sotsidest ministrid kiirkorras lahti lasta, täita need kohad Reformierakonna ja IRLi pingil istujatega ning negatiivse lisaeelarve kahe erakonna jõul kokku panna.

"Ma pean tunnistama, et kogu selle suure segaduse keskel on kõige tähtsam ja olulisem eesmärk see, et me oma tulud ja kulud tasakaalu suudaksime viia, olgu see valitsuse koosseis milline tahes," ütles Laar.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing