EAS annab 40 miljonit jääaja teemapargile

19. mai 2009, 16:32

EAS toetab Tartu vallas asuva Saadjärve
looduskeskuse arendamist jääaja teemapargiks 41 miljoni krooniga. Jääaja muuseum
tuleb Äksi vanasse spordihoonesse.

Jääaja teemapargi kogumaksumus on 48,3 miljonit, sellest moodustab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse toetus 41,1 miljonit krooni. Saadjärve sihtasutuse arendatava jääpargi läbivateks teemadeks on piirkonnale omaselt jääaeg ja vooremaastiku kujunemine. Pakutavad tegevused hakkavad olema ühtaegu harivad ja meelelahutuslikud.

Näiteks on teemaparki kavandatud Eesti ühe suurema maketina puutetundlike ekraanidega varustatud Vooremaa makett ning jääaja tuba jääaegse temperatuuri ning jääkujukeste valmistamise võimalusega. Kuna Vooremaa ja Saadjärve piirkond on seotud Kalevipoja legendidega, siis luuakse interaktiivne Eesti kaart, kus on tähistatud kõik olulisemad Kalevipojaga seonduvad kohad ning külastaja saab lugeda konkreetse paiga ja pärimuse kohta. Hea ülevaate saab rändrahnudest, liustike liikumistest, jääaegsetest taimedest ja loomadest, samuti sellest, kuidas jääajad tekivad ja kuidas võiks Eesti pinnamood välja näha mitme tuhande aasta pärast, teatas EAS.

Kui Saadjärve looduskeskuse külastatavus senise suhteliselt piiratud sihtgruppidele suunatud teenustega on 8000 inimest aastas, siis pärast jääaja teemapargi valmimist oodatakse külastajate arvu kasvu vähemalt 30 000 inimeseni aastas. Samuti suurendab loodav teemapark kui tõmbenumber EASi teatel ka piirkonna teiste turismiobjektide külastajate arvu ning loob töökohti.

Kokku valmib 2011. aastaks Lõuna-Eestis kolm nii sise- kui ka välisturistile põnevat külastusobjekti. Lisaks jääaja teemapargile sai EASi toetust Mooste mõis, kus pärast uuendusi hakkab käima senisest aktiivsem kunsti- ja muusikaelu. Samuti toetuse pälvinud hoone renoveerimine Vastseliina piiskopilinnuses on samm keskaja teemapargi poole.

"Mooste mõis tegutseb täna nii eduka külastusobjekti kui ka kultuuritraditsioonide kandjana ning praegune toetus on selle väga hea potentsiaaliga paiga väljaarendamisel loogiliseks jätkuks," ütles EASi ettevõtluskeskkonna divisjoni direktor Monica Hankov. Kogu Mooste mõisa kompleks on üks paremini säilinud mõisaansambleid Eestis ja ainus Põlvamaal. Alates 2000. aastast on restaureeritud mõisa peahoone, kus tegutseb Mooste põhikool, linakoda, käivitatud 40kohaline Veskiteater ja meistrite hoov.

Äsja toetatud projekti tulemusel restaureeritakse kolm mõisakompleksi kuuluvat ja muinsuskaitse all olevat hoonet – mõisa valitsejamaja koos tõllakuuriga, tööhobuste tall ja karjalaut – ning võetakse need kasutusele turismiobjektina. Karjalauta kavandatakse restaureerimise järel Folgikoda ehk pärimuskultuuri keskust. "Folgikojas saab paremates tingimustes jätkata Põlva rahvamuusikatöötluste festival, kust on tuule tiibadesse saanud mitmed noored pärimusmuusikud," ütles Hankov.

Pärast tööhobuste talli täielikku renoveerimist tulevad sinna restauraatorite töökojad, kus korraldatakse restauraatorite ning ka asjaarmastajate restaureerimise ja ehitamise aastaringset koolitust. Samuti saavad kojas eri materjalide töötlemist oma käega proovida kõik külastajad.

Restaureeritavas valitsejamajas tegutseb MTÜ Mooste Külalisstuudio, mis kuulub Läänemere-äärsete külalisstuudiote võrgustikku ning korraldab üritusi paljude riikide loomeinimeste osalusel. Külalisstuudio võimaldab kunstnikel peatuda Moostes pikemalt (1-3 kuud) ning stuudio avamisajast on seda võimalust kasutanud kunstnikud Hispaaniast, Hongkongist, Makedooniast, Ameerika Ühendriikidest. Külalisstuudio arendamine ja kunstnike küla asutamine, rahvusvaheliste kunsti- ja kultuurisidemete sõlmimine edendab nii Mooste valla kui ka Eesti tuntust ja mainet.

Vastseliina vald restaureerib Piiri kõrtsi hoone Vastseliina piiskopilinnuse alal. Vastseliina piiskopilinnus on rajatud 1342. aastal võimsa tornlinnusena ning linnusekompleks piirkonnas ainulaadne vaatamisväärsus, mis on sajandeid olnud palverännakute paik. Kõrtsihoone asub otse maantee kõrval ning on justkui väravaks linnusevaremetele. Piiri kõrtsi rajatakse ajalugu tutvustav külastuskeskus, keskaja köök, kauba- ja kunstikoda ning õpitoad. Kaugema eesmärgina peetakse silmas terviklikku keskaja teemaparki, mis toob juurde külastajaid ning arendab nii kohalikku ettevõtluskeskkonda.

Kõik kolm projekti said toetust EASi piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programmist, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond. Mooste mõisakompleksi arendus läheb kokku maksma 32,6 miljonit, millest toetus moodustab 27,7 miljonit krooni; Vastseliina projekti kogumaksumus on 20,1 miljonit, sellest toetus 17,1 miljonit krooni; jääaja teemapargi kogumaksumus on 48,3 miljonit, sellest toetus 41,1 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. May 2009, 16:47
Otsi:

Ava täpsem otsing