Leiti maailma suurim nahkkilpkonnade asurkond

19. mai 2009, 13:27

Rahvusvaheline teadlaste töörühm selgitas
välja, et Kesk-Aafrikas Gabonis asuv nahkkilpkonnade populatsioon on maailma
suurim.

Uurimistöö käigus selgitati maalt ja õhust tehtud vaatluste abil välja, et Gaboni randadel pesitses kolme hooaja jooksul 16 000 kuni 41 000 emast nahkkilpkonna.

Nahkkilpkonnade arvukuse vähenemine on looduskaitsjatele tõsiseks mureks. 1980. ja 1990. aastatel vähenes India ja Vaikse ookeani nahkkilpkonnade populatsioon 90 protsendi võrra. Rahvusvahelise looduskaitseliidu (IUCN) nimekirjas on nahkkilpkonnad märgitud globaalselt ohustatuteks, kuid detailsed andmed populatsioonide kohta Atlandi ookeanis, eriti Aafrika rannikul, puudusid, kirjutas Science Daily.

Kolme pesitsushooaja jooksul vahemikus 2002. kuni 2007. aastani viisid teadlased läbi kõige laiaulatuslikuma merekilpkonnade uuringu Gaboni ajaloos. Muuhulgas uuriti õhust Gaboni 600-kilomeetrist rannikut, kasutati videokaameraid ning viidi maalt läbi põhjalikke vaatlusi. Lisaks arvukuse hindamisele selgitati välja ka olulisemad nahkkilpkonnade pesitsuspaigad, mis on oluline informatsioon kaitsetegevuse arendamiseks.

Uurimuse esimene autor Matthew Witt Exeteri ülikoolist sõnas: „Me teadsime, et Gabon on oluline nahkkilpkonnade pesitusala, kuid siiani ei osanud keegi hinnata populatsiooni suurust maailma mastaabis. Nüüd keskendume koostööle kohalike looduskaitsjatega, et kaitsta populatsiooni erinevate ohtude eest nagu illegaalne kalastamine, pesade rüüstamine, reostus, elupaikade häirimine ja kliimamuutused.“

Uurimuses näidati ka, et 79 protsenti pesadest asub looduskaitsealadel. See asjaolu annab lootust, et Gabon on ka tulevikus jätkuvalt üks maailma olulisematest nahkkilpkonnade elupaikadest.

Nahkkilpkonn on maailma suurim merekilpkonn, kasvades kuni kahe meetri pikkuseks ja kaaludes kuni 540 kilo. Erinevalt teistest merekilpkonnadest pole nahkkilpkonna kilp kõva, vaid koosneb pisikeste luude mosaiigist, mis on kaetud tugeva kummilaadse nahaga. Kilbis asuvad sügavad pikivaod.

Nahkkilpkonnad on maailmas kõige laiemalt levinud merekilpkonnad – neid leidub nii Vaikses, India kui ka Atlandi ookeanis, eriti troopilistes piirkondades. Nad on vastupidavad ujujad – toiduotsingutel on nad võimelised läbima tuhandeid kilomeetreid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. September 2009, 13:37
Otsi:

Ava täpsem otsing