Kohus mõistis Reiljani eile pistise küsimises süüdi

Kadrin Karner 20. mai 2009, 00:00

"Eesti Vabariigis peab kõigeks valmis olema," vastas Reiljan kohtumajast lahkudes Äripäeva küsimusele, kas ta oli selliseks kohtuotsuseks valmis. Reiljan märkis, et kavatseb kohtuostsuse kindlasti edasi kaevata.

Reiljanile mõisteti kaks aastat ja kolm kuud tingimisi vangistust kolmeaastase katseajaga.

Tallinnas Rävala 8 asuva kinnistu valikpakkumise pistise süüasjas mõisteti eile süüdi ka vandeadvokaat Tarmo Sild ja ärimees Aivo Pärn, kes said mõlemad rahalise trahvi, kokku ligi 250 000 krooni.

Riigiprokurör Triin Bergmann nõudis kohtus Reiljanile kolme ja poole aasta pikkust vangistust, millest tal tulnuks reaalselt vanglas veeta kolm kuud. Sillale nõudis Bergmann 11kuulist vangistust.

Kolm kohtualust tunnistasid oma viimases sõnas, et pole kuritegusid sooritanud, paludes end õigeks mõista. 23. veebruari kohtuvaidluses väitis riigiprokurör Bergmann, et süüdistatavate süü on leidnud tõendamist ja kõik tõendid on kogutud seaduslikult.

Bergmann ütles kohtuistungi järel, et ta veel ei tea, kas kaebab otsuse edasi. Kohtuasjale joont alla tõmmata siiski ei saa, sest kindlasti kaebab vastaspool otsuse edasi, lisas ta. Bergmann märkis, et vahefinišisse jõudnud kohtuasi oli tavalisest raskem, kuna üks kohtualune oli avalikkuses tuntud isik.

Villu Reiljani vend Janno Reiljan on veendunud, et Villu on süütu, ning kui juba Siim Kallas võib Euroopa Komisjonis töötada, siis võib ka Villu tema sõnul poliitikas edasi olla.

"Ausalt öeldes, kui kümme miljonit dollarit pihta pannud Siim Kallas võib olla Euroopa Komisjoni volinik, siis mingi ülespuhutud asja pärast poliitikast loobuda on täiesti mõttetu," vastas Janno Reiljan Äripäeva küsimusele, kas Villu Reiljan peaks seoses kohtuotsusega poliitikast lahkuma.

"Kuivõrd ma tean, et ta ei ole süüdi, siis eks neljaastmeline kohtusüsteem peab selle asja paika panema," lisas Janno Reiljan. Ühtlasi soovitas ta vennal otsus kindlasti edasi kaevata.

Küsimusele, kas Villu Reiljani süüdi tunnistanud kohtuotsus võiks mõjutada Rahvaliidu läbirääkimisi koalitsiooniga, vastas Janno Reiljan, et need on täiesti sõltumatud asjad ja kohtuotsus ei puutu koalitsiooniläbirääkimistesse.

Ka Reformierakonna peasekretäri Kristen Michali kinnitusel ei mõjuta Reiljani süüdimõistmine konsultatsioone Rahvaliiduga valitsuskoalitsiooni moodustamise üle.

Ettevõtja Aivo Pärn rääkis Äripäevale, et ta ei ole kohtuotsusega rahul, kuna kohtunik on otsuses tõenditest mittelähtuvalt ise asju tuletanud.

"Ei, ei olnud õiglane," ütles Pärn telefonis kohtuotsuse kohta. "Enda otsuse kohta võin öelda, et ostsime riigilt maja, nagu tagantjärele selgus. See on ära tõestatud ka. Maksime selle eest 100 miljonit üle turuhinna. Riik sai raha, kõik on makstud ja nüüd sain ma endale selle eest ka kriminaalkaristuse," lisas ta.

Pärn kinnitas eile veendunult, et ta kaebab otsuse edasi. "Päeva lõpus õiglus võidab. Milleks sellist otsust kellelegi vaja oli või on see kohtuniku suva?" arutles ta.

Ettevõtja kinnitas oma süütust. "Ma olen täiesti veendunud, et selles küsimuses minul süüd ei ole. Ma ju ise tean, mida ma kellega kokku leppisin ja mida ma rääkisin," sõnas Pärn.

"Villu Reiljan ei ole minu käest mitte midagi küsinud, eriti veel Rävala puiesteega seoses. Minult küsis seda Tarmo Sild," selgitas Pärn, kes kellelt pistist ikkagi küsis.

Tarmo Sillale ja Villu Reiljanile mõistetud karistust Pärn kommenteerima ei soostunud, öeldes, et see pole tema asi.

Ma ei tea Reformierakonna seisukohti ja suhtumist. IRLile on see kindlasti probleemiks ning ma arvan, et ka Rahvaliit peab sellele mõtlema. Seda, kas Reiljan peaks erakonnast lahkuma, ei oska kommenteerida.

Eile olid konsultatsioonid ja erakonnad võtsid aega siseläbirääkimisteks. Täna otsustatakse, kas jätkatakse või mitte, IRL on arutanud erakonnas vaid töölepingu seadust ja eelarveküsimusi.

Reiljani süüdimõistev otsus jätab oma pitseri ja peame kujunenud olukorda arutama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing