Marks & Spencer võitleb ?kriisiga

Tõnis Oja 20. mai 2009, 00:00

Suurbritannia lipulaev nimetas otsust raskeks, aga hädavajalikuks ning see kärbe oli veidi suurem kui analüütikute ennustatud 17 penni aktsia kohta. Tõsi, Financial Times kirjutas nädalavahetusel, et dividendimäär võib langeda kuni poole võrra 11,3 pennini. Seni on Marks & Spencer suurendanud aktsionäridele makstavaid dividende üheksal järjestikusel aastal.

"Me soovisime klientidele parimat hinda, mistõttu pidime andma järele marginaalides," lausus jaekaubandusketi juht söör Stuart Rose Briti telekanalile BBC. Alanud finantsaastaks ennustab ettevõte marginaalide kukkumist 1,7 protsendipunkti võrra, 41,3 protsendini, samuti tuli ettevõttel tunnistada turuosa vähenemist 3,9 protsendini võrreldes 4,3 protsendiga eelmisel aastal.

Marks & Spenceri aktsia hind reageeris eile kümneprotsendilise kukkumisega ning selle põhjuseks oli eelkõige ettevõtte ettevaatlikkus tuleviku suhtes.

"Turg ootas, et Marks on liikunud veidi rohkem edasi," kommenteeris Bloombergile ettevõtte kvartalitulemusi ning aktsia hinna reageerimist sellele investeerimisfirma Numis Securities analüütik Andy Wade.

28. märtsil lõppenud eelmisel finantsaastal kukkus grupi puhaskasum aasta varasemaga võrreldes 314 miljonit naela, kasum aktsia kohta kahanes 35 protsenti.

Marks & Spencer on kriisis pea vähemalt aasta. Pomm lõhkes möödunud aasta juuli alguses, mil moerõivaste ja toidukaupade jaekett andis kasumihoiatuse, mis kukutas ettevõtte aktsia hinda veerandi võrra. Siis oli tegemist vastalanud majanduskriisi ühe esimese suurema tagasilöögiga Suurbritannias.

Saatuse tahtel tuli Stuartil kasumihoiatus edastada nädal enne aktsionäride üldkoosolekut, kus ta sai nõukogu valimisel 22 protsenti vastuhääli, mida Financial Times nimetas Londoni börsiettevõtete uuemas ajaloos pretsedendituks.

Käärimine ja sisevastuolud kestavad ilmselt edasi, sest Marks & Spencer teatas eile ka, et "vastastikusel kokkuleppel" lahkub lähikuudel ettevõttest rahvusvahelise üksuse juht Carl Leaver. Briti ajaleht Times kirjutas möödunud aasta augustis, et Leaver on peamine ettevõtte juhi kandidaat.

Mõnevõrra rõõmustab suhteliselt stabiilne käive ning tugev kasv väljaspool Suurbritanniat. Ehkki kogukäibest moodustab see vaid 10 protsenti, kasvas see 26 protsenti, mis kompenseeris käibe 2protsendilise käibe kahanemise siseriigis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:05

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing