Tubakaaktsiis saab uuel aastal 5% juurde

Anne Oja 20. mai 2009, 00:00

Lisaks tubakaaktsiisile tõstab valitsus 1. juulist ka kütuseaktsiisi 5 protsendi võrra. Aktsiisitõusud parandava valitsussektori eelarvepositsiooni 410 miljoni krooni võrra, tuli eile õhtul teade.

Eesti tubakaaktsiis ei vasta Euroopa Liidu liikmesriikidele kehtestatud alammäärale ja selleni jõudmiseks antud armuaeg lõpeb 31. detsembril. Aktsiis tõusis mullu kaks korda: 1. jaanuaril ja 1. juulil.

British American Tobacco Estonia juht Juhan Matt soovitas olla aktsiisitõusuga väga ettevaatlik, kuna viimased aktsiisitõusud kasvatasid plahvatuslikult salasigarettide turuosa.

"Selle tulemusel kaotab riik maksudes, raha läheb kuritegevusele ja turul on illegaalsed sigaretid, mis ei vasta absoluutselt ELi tervisekaitse nõuetele," rääkis Matt.

"90 eurot alampiiriks - see on tõepoolest vastu võetud, kuid aktsiisi ei tohiks tõsta järsku. Koos aktsiisitõusuga tuleks tugevdada võitlust salasuitsu vastu. Piirikontroll on üks asi, aga tuleks lõhkuda ka salasuitsu müümise võrgustik," sõnas tubakafirma juht.

ASi Tridens juht Herlend Lukksepp ütles, et otsest aktsiisitõusu küll ei sooviks. "Aitaks minimaalne aktsiisimäär, alla mille sigarette müüa ei saaks," pakkus ta.

See tähendab, et tuleks teatud summa lisaks maksta, kui fikseeritud aktsiisimäära ja jaehinnast arvestatava aktsiisimäära summa jääb kehtestatud minimaalsele maksule alla.

Selle tulemusel muutuksid kõige odavamad sigaretid pisut kallimaks ja riigile laekuks ka rohkem raha, lisas Lukksepp. 20 Euroopa riigis aktsiisi miinimummäär juba kehtib. "Surve salakaubandusele muidugi suureneb," märkis Tridensi juht. "Musta äri osa on praegu ikka kuskil veerandi kanti."

Kuna Eestis on sigarettide ja suitsetamistubaka aktsiisimäärad alla Euroopa Liidu alammäära, võivad liikmesriigid säilitada Eestist toodavatele sigarettidele ja suitsetamistubakale kolmandate riikide suhtes kehtivad koguselised piirangud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing