Rüütli: eelarve olukord on arvatust hullem

20. mai 2009, 14:42

Rahvaliidu esimees Karel Rüütli ütles
pärast tänast Rahvaliidu töögrupi kogunemist, et eelarve olukord tunduvalt
hullem, kui opositsioonierakond seni arvas ning ees võivad olla uued
maksutõusud.

„Eelarvega on olukord hullem, kui me arvasime. Ükskõik, missugune see valitsus lõpuks on, valikud on väga rasked,” nentis Rüütli. Erakonna töögrupp oli täna kogunenud selleks, et töötada läbi negatiivse lisaeelarve võimalused, mille Reformierakond eile kolme erakonna koosistumisel välja käis. Rahvaliidu nägemusest, kuidas eelarvet päästa sõltub, kas Reformierakond ning Isamaa ja Res Publica Liit alustavad Rahvaliiduga koalitsiooniläbirääkimisi.

Rüütli möönis, et ainuüksi kärpimisest eelarve tasakaalu saamiseks ei piisa. ”Tuleb otsida ka riigi tulude suurendamise võimalusi, sest muidu võib riigi pankrot ühel hetkel vältimatuks osutuda,” nentis Rüütli. Ta ei välistanud ka maksutõuse, kuid rõhutas, et olemas ka mittemaksuliste tulude suurendamise võimalusi. „Meil on ettepanekud olemas, aga ma ei pea korrektseks neid enne partneritega kohtumist avalikkusega arutada. Peale konsultatsioone saame sellest juba täpsemalt rääkida,” ütles Rüütli.

Ta rõhutas veel, et 2009. ja 2010. aasta eelarvet saab käsitleda ainult koos, sest muudatused, mida sellel aastal tehakse, mõjutavad ka järgmist aastat, mis saab käesolevast tunduvalt keerulisem olema. Samaaegselt on väga oluline, kuidas riik suudaks võimalikult palju ja hästi eurorahasid kasutusele võtta ning eurorahade kasutamise süsteemi ka paindlikumaks muuta. Need on peamised sõnumid, millega Rahvaliit täna peaminister Andrus Ansipi jutule läheb.

Rüütli ütles, et eelarveanalüüside ja prognooside tegemise juures on aktiivselt osaline olnud eksrahandusminister Aivar Sõerd, kellest räägitakse kui ühest võimalikust rahandusministri kandidaadist juhul, kui Rahvaliidust peaks koalitsioonierakond saama.

„See saab ühel hetkel kindlasti olema koalitsiooniläbirääkimiste üks teemasid, aga räägime sellest täpsemalt siis, kui me jõuame ministriportfellide jagamiseni,” jäi Rüütli napisõnaliseks.

Täna peaks läbirääkimised Reformierakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu ning Rahvaliidu vahel jätkuma kell 15.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. May 2009, 14:54
Otsi:

Ava täpsem otsing