City Service'i džinn väljus pudelist

Tarvo Vaarmets 21. mai 2009, 00:00

Üleeile teatas City Service Peterburis 15. mail toimunud edukast erastamisoksjonist, kus kuue Venemaa riigi osalusega kinnisvarahaldusettevõtte ülevõtmiseks tehti parim pakkumine. City Service pakkus igas ettevõttes omandatava 80protsendilise osaluse eest kokku 186 miljonit rubla ehk 67 miljonit krooni. Siinjuures võib isegi rahul olla, et Peterburi linnavalitsus nii kaua aega viitis, sest praegust üldist turuolukorda ja rubla odavnemist arvestades suudeti kindlasti laieneda oluliselt soodsamalt kui mõni aeg tagasi. Ostu finantseeritakse arvatavasti septembris Swedbankist võetud laenuga. Kui mullu kevadel lootis City Service 2011. aasta lõpuks teenindada kokku 27 miljonit ruutmeetrit hoonepinda, siis Peterburi edu tähendab, et juba praegu ollakse sellele eesmärgile lähedal. Nimelt suurendatakse kontserni teenindatavat pinda tänu mainitud kuue ettevõtte ostule praeguselt 13,4 miljonit ruutmeetrilt umbes 24 miljoni ruutmeetrini.

Kuigi City Service peaks tänu halduslepingutele raskematele aegadele paremini vastu pidama, ei jää ettevõtte praegusest kriisist siiski puutumata. Näiteks kannatavad klientide raskuste tõttu Leedu küttesüsteemide renoveerimisprojektid, mis andsid eelmise aasta lõpu seisuga viiendiku ettevõtte käibest (edaspidi peaks see osakaal küll vähenema).

City Service'i näol on tegu kiirelt laieneva ettevõttega, mistõttu on oodata küll tugevaid käibe kasve, kuid kasumi osas makstakse oma agressiivsusele nähtavasti lõivu, mistõttu tuleks City Service'isse investeerida pikaajalise visiooniga. City Service'i suur eelis on kümne aastaga saavutatud kogemus ja tegutsemine alles areneval kinnisvarahaldusturul, mis koos asetavad kontserni üsna unikaalsesse ja lootustandvasse positsiooni. Nii on näiteks ainuüksi Peterburis üle saja miljoni ruutmeetri elamupinda, lisaks suunduvad asjade haldamisotsused Venemaal toimuva reformi tulemusena riigi käest elanike kätte ning võib uskuda, et viimased eelistavad suuremate kulude kandmise asemel elamuid renoveerida. Venemaa valitsus toetab elamute renoveerimist läbi selleks loodud fondi, kust Peterburi peaks 2011. aasta lõpuks voolama 7 miljardit rubla ehk 2,5 miljardit krooni.

Peterburi kõrval ka Leningradi oblastis Kirovskis kanda kinnitav City Service on viimases paigas esimesed väiksed rahaampsud sellest fondist juba ka hammustanud.

Viimase paari päevaga pea kolmandiku kerkinud aktsia hind pole minevikku vaadates küll kõige odavam, kuid ka mitte üle hinnatud. Aktsia kaupleb üheksakordsel eelmise aasta kasumil ning 1,2kordsel omakapitalil. Need näitajad oleks suurte ootuste aegadel kaunid, aga praegu paljaste numbritena ülejäänud ettevõtete taustal siiski silma ei paista. Samas tasuks City Service puhul vaadata ette, mitte taha, mistõttu usun, et kannatlikkus tasub end viimaks kenasti ära.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing