Ahti Asmann: raha pole mingi probleem

21. mai 2009, 16:13

SEB juhi Ahti Asmanni sõnul on õige
see, et pangad ei taha anda väga pikka maksepuhkust, kuid täitsa vale on tema
sõnul lause nagu poleks pankadel praegu raha ja nad ei taha laenu anda.

„Pangad ei taha anda pikka maksepuhkust, sest probleemide edasilükkamine pole lahendus,“ märkis Asmann Äripäeva Finantseerimise Foorumil. Samuti on pangajuhi sõnul tõsi, et pangad ei laena, kuna krediidikõlbulikke projekte on vähe. Pangad ei laena, kuna pole nõudlust. „See kõik on õige, välja arvatud see, et pankadel pole raha. Raha pole täna mingi probleem,“ märkis ta.

Ometi pole Asmanni sõnul mõtet loota kiire kohanemise peale, pigem soovitas ta kiiresti kohaneda uute oludega. „Lähiaastate käive saab olema 30-50% väiksem võrreldes 2007. / 2008. aastaga ja käibe taastumine ei pruugi alata enne 3-5 aastat,“ lausus Asmann ning lisas, et kulude kärpimine on kriitilise tähtsusega.

SEBi juhatuse esimehe sõnul tulevad täna peamised riskid just bilansist. Samas, kui enne pole bilansiga tegeletud, siis võib Asmanni sõnul nüüd selleks juba gramm hilja olla. Samas on pangajuhi sõnul ettevõtetel endal võimalik palju ära teha.

„Räägitakse, et nüüd saab veel ainult paremaks minna, tegelikult saab aga ka veel halvemaks minna. Ettevõtted peavad oma B-plaani läbi mängima, hetkeolukorda realistlikult hindama ja tulevikuks konservatiivseid prognoose tegema,“ märkis Asmann.

Igasuguse pangapoolse laenu restruktureerimise eelduseks on pangajuhi sõnul motiveeritud omanik ja tema panus. „Pank tuletab meelde, et see on hoiustajate raha, mille me välja laename. Seda riski ei saa oluliselt kasvatada. Maailmas on situatsioon, kus ollakse liiga palju üksteisele võlgu. Laenubuum on olnud nii maailmas kui Eestis. Kui tänane laenamise tase on buumieelne tase, siis mis on see õige tase üldse?“ märkis Asmann foorumil ning lisas, et panga laen pole riskikapital ja pank ei võta riske, mida ei oska hinnata.

Asmanni sõnul on praegu õige aeg investeerida efektiivsuse suurendamisse, mitte käibe suurendamisse. Pank on tema sõnul orienteeritud ettevõtte kasumile ja tahab laenu anda, kuid teinekord ettevõtja ise töötab sellele vastu. "Kui ettevõtja töötab vastu, siis on raske aidata. Ettevõtja võib ju öelda, et see on n-ö hundi aitamine, aga tegelikult on asi koostöös. Pank ei anna riskikapitali, pank panustab siis, kui ka omanik panustab," märkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. May 2009, 16:56
Otsi:

Ava täpsem otsing