Edgar Savisaar: euro ei ole imerohi

21. mai 2009, 13:34

Euro ei ole päästerõngas ega imerohi, mille
tulek vabastab Eesti kõikidest probleemidest, ütles Tallinna linnapea Edgar
Savisaar.

"Euroga liitumise eelduseks on tugev ja jätkusuutlik majandus," rõhutas ta. "Mida rohkem ja kõrgemal tasemel me räägime eurost kui eesmärgist iseeneses, seda raskem saab meil hiljem olema hindajatele tõestada, et me oleme euro väärilised," lisas linnapea.

"Kas Eurole üleminek on reaalne, või üritatakse sellega vaid ilustada kärpeid, mille tegemise vajadus tuleneb lihtlabastest riigieelarve likviidsusprobleemidest," küsis Savisaar. "Praktiliselt kõigil taasiseseisvumisele järgnenud aastatel on valitsemissektori eelarve olnud tasakaalus või ülejäägis. Eesti on siin silma paistnud ennem erandina kui reeglina," rääkis ta.

"Nüüd ollakse aga jõudmas tõdemuseni, et eelarve ei ole enam jätkusuutlik ning eelarve tasakaalukriteeriumi saavutamiseks ollakse tegemas vägagi dramaatilisi otsuseid. Seejuures vaikimisi leppides, et järgnevatel aastatel kriteeriumide iga hinna eest täitmine pole enam oluline ja võib osutuda isegi võimatuks," lisas Savisaar.

Tallinna linnapea hoiatas, et kärpimine toob endaga kaasa tarbimise vähenemise, see omakorda aga eelarve tulude vähenemise, mis põhjustab vajaduse tasakaalu saavutamiseks uusi kärpeid teha. "Tekibki ahelreaktsioon, mis sunnib kokku tõmbama ka pikaajaliseks toimimiseks ülesehitatud sotsiaalkindlustussüsteemid," nentis ta.

Savisaare sõnul on Eesti 4,8% suuruse võlakoormusega Euroopa Liidu konkurentsitu liider. "Loomulikult pole võlgu elamine eesmärk omaette, kuid olukorras, kus majandussurutisest väljatulemiseks rakendavad teised riigid laenudega finantseeritavaid majanduse elavdamise pakette, on Eesti sunnitud tõdema, et võlakoormuse tase laenuvõtmist võimaldaks, kuid eelarve puudujäägi kriteerium ei luba laenata ega reserve kasutada rohkem kui 3% SKPst – s.o suurusjärgus 6-7 miljardit krooni," ütles ta.

Linnapea märkis, et kui tavapäraselt läheb laenuraha investeeringuteks ja arenguprogrammideks, siis Eestis kaetakse nende vahenditega kuust kuusse vähenevaid maksutulusid. "Eestis kipub riigieelarvest tehtavate investeeringute maht jääma valitsuse kavandatavast laenusummast väiksemaks. See tähendab, et laen läheb riigieelarve aukude lappimiseks," selgitas ta.

Savisaare sõnul on raske aru saada valitsuse soovist katta eelarve puudujääki ühekordsete tuludega, müües selleks riigivara ning võttes riigile kuuluvatest ettevõtetest suuremaid dividende. "Samuti on ebaselge, mis saab riigieelarve tasakaalust või defitsiidist järgnevatel aastatel, sest kavandatavate maksumuudatuste ning kulukärbete kohta puudub sisuline analüüs, millisel määral nad riigi majandustegevust pärsivad," märkis ta. "Puudub ka sisuline tegevuskava järgmisteks aastateks," lisas Savisaar.

"Euroga liitumine on Ansipile vaid loosungiks, millega on viimasel ajal üritatud absoluutselt kõik valitsuse tegematajätmised kinni mätsida ja mis peaks nagu andma indulgentsi kõige eest, millega on vassitud ja millega ei ole hakkama saadud," tõdes Keskerakonna juht.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. May 2009, 13:34
Otsi:

Ava täpsem otsing