Rein Toomla: Ansip ei pea tagasi astuma

21. mai 2009, 18:19

Peaminister Andrus Ansipil pole tagasi
astumiseks ei seadusest tulenevat ega ka moraalset sundi, ütles politoloog Rein
Toomla kommentaariks president Toomas Hendrik Ilvese seisukohale, et Ansip võiks
seda kaaluda.

Toomla sõnul ei ole põhjust imestada, et president praeguses olukorras sellise avaldusega välja tuli, kuid samas pole presidendi käsutuses ühtegi seaduslikku instrumenti, millega peaministrit tagasi astuma sundida. „Peaminister oleks seda sunnitud tegema siis, kui talle avaldatakse umbusaldust ja see läbi läheb. Ainult nii saab peaministrist lahti, kui ta just ise mingil põhjusel ei taha tagasi astuda,” märkis Toomla ja lisas, et ka selliseid näiteid on Eesti ajaloost võtta.

Toomla sõnul on rahva hulgas alati olnud neid, kes Ansipiga rahul pole, aga samas pole Ansipil politoloogil sõnul rahva silmis ka midagi eriti juurde võita, kui riigikogu talle uuesti toestust avaldaks ja mandaadi annaks. Ning juhul, kui peaminister oma toolist hoopis ilma jääks, ei tooks see samuti praktilist kasu ning külvaks vaid poliitsegadust. Raisku läheks aga palju väärtuslikku aega, mida oleks praegu hädasti vaja majandusmurede lahendamisse investeerida. „Kui me tahame kiiresti kriisist väljuda, peab valitsus olema teovõimeline,” rõhutas Toomla viidates sellele, et pole üldse võimatu, et riigikogu ei saaks peaministri koha peale hääletamisega enne suvevaheajale minemist lihtsalt hakkama. „Sellest aspektist vaadatuna pole mingit mõtet hakata valitsust veelgi nõrgestama,” ütles Toomla.

„Ma möönan, et kindlasti on olemas nii poliitilisi kui avalikkuses olevaid jõudusid, kellele see meeldiks,” lisas ta.

Toomla hinnangul ei turgutaks see ka rahva emotsionaalset tervist, kui Ansipi asemel istuks peaministri toolile keegi teine. „Kindlasti on neid inimesi, ja arvatavasti mitte vähe, kellele praegune peaminister ei meeldi ning nad oleksid nõus andma oma nädala palga selle eest, et peaministriks saaks keegi teine. Veendunud IRLi pooldajad näeksid hea meelega, et peaminister oleks Mart Laar, Res Publica tiivast arvaks keegi samal ajal, et miks mitte Juhan Parts. Ja keskerakonna pooldajad on surmkindlad, et parim peaminister on Edgar Savisaar,” rääkis Toomla resümeerides, et rahulolu koefitsient ühiskonnas sellest vangerdusest tänases ülimalt keeruliselt olukorras, kus tööpuudus ja üleüldine ebakindlus kuklasse hingavad, oluliselt ei muutuks.

Toomla ütles ka, et ta ei tähtsustaks presidendi avaldust üle. „Eks kõik presidendid on püüdnud öelda sõna sekka oluliste päevapoliitiliste probleemide puhul ja seda ei maksa neile pahaks panna. Seda tegi Lennart Meri, tegi kohe päris palju ja kompas neid piire ikka väga tugevalt. Rüütel mõnevõrra vähem, ja Ilves on selles suhtes olnud seni kõige tagasihoidlikum, aga ta pole jõudnud veel ka väga kaua president olla,” võrdles Toomla praegust presidenti eelmistega. Toomla sõnul tuleb presidendi avaldust võtta lihtsalt arvamusliidri hinnanguna, millega võib, aga ei pea nõustuma.

„Presidendil peab olema selliste asjade kohta arvamus. See oleks ikka päris nadi, kui riigis tekib kriis ja president sellest midagi ei arva,” nentis politoloog. Samas möönis ta, et presidendi sõnavõtus võib muidugi aimata ka erakondlikku tausta. „Ma usun, et ega sotsidest ministrite vabastamisele alla kirjutamiseks tal käsi nii väga kergelt ei tõuse, kuigi erakondlik kuuluvus on peatatud,” märkis Toomla.

Politoloogi hinnangul oleks riigi ja ühiskonna jaoks kõige õigem ja lõppeks ka valutum leida võimalikult lihtne lahendus ja mitte ajada asju keerulisemaks kui need niigi juba on. „Kui peaminister tõesti astuks tagasi, peaks see olema tema vaba tahe. Aga mitte miski ei sunni teda seda tegema – ei sunni teda seadusetäht ja minu pilgu läbi ei ole tal selleks ka mingit moraalset sundi. Seda moraalset sundi peab igaüks muidugi oma silmadega mõõtma. Et moraalne sund tekiks, peaks praegu välja imbuma midagi väga koledat,” ütles Toomla. Mis see „kole” olla võiks, kust see tulla võiks ja kas see olemas on, Toomla ei tea. Tema sõnul oleks aga kõigile parem, kui seda koledat poleks, sest see võiks asjad sootuks ummikusse ajada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. May 2009, 18:23
Otsi:

Ava täpsem otsing