Ilves tahaks värsket valitsust

Kadri Paas 22. mai 2009, 00:00

"Ma olen seda juba mitu nädalat rääkinud, et juhul, kui Reformierakonna ja Rahvaliidu läbirääkimiste järel moodustub uus valitsusliit, peaks riigikogu neile igal juhul uue mandaadi andma," ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna asesimees Eiki Nestor.

"See pool, kes ei ole neile mandaati andnud, on igal juhul teistsuguses seisus kui see, kes on andnud. Viimane Rahvaliidu seisukoht oli Ansipi osas, et nad ei toetanud seda, et ta peaminister on. See juhtus alles eelmisel nädalal. Kui nüüd uus lepe tuleb, siis oleks küll soliidne, et peaminister uue mandaadi võtab," arutles Nestor.

Mis siis, kui Ansip ikkagi ei vaevu riigikogult uut mandaati uuele valitsusliidule võtma?

"Noh... Siis... No ma ei tea... Argpüks! Mul ei ole siin mingit soovi kedagi solvata, aga nii ta siis välja kukuks. Ma küll loodan väga, et Andrus Ansip ei ole argpüks ja ikkagi võtab selle mandaadi," lisas Nestor.

Ansip kinnitas eile Postimehele, et on presidendiga nõus: kui sünnib uus koalitsioon, peaks peaminister tagasi astuma. Samas tema väitel seadused ega senine praktika seda ei nõua. "Ei saa olla garantiid, et moodustub uus koalitsioon. Seega peab jätkama vähemusvalitsus," lisas ta samas.

Tööandjate keskliidu juhi Tarmo Kriisi sõnul tähendaks valitsuskriis seda, et aasta lõpus peaks töötukassa laenama eluspüsimiseks 500 miljonit krooni ja 1. jaanurist 2010 oleks töötuskindlustusmaks 9%. Ametiühingud tegid tema sõnul panuse ainult ühele valitsusliidu erakonnale, kes nüüdseks on koalitsioonist lahkunud, ning nüüd nõuab siis Taliga Ansipi lahkumist.

Kriisi sõnul tähendaks pikk valitsuskriis töötukassale ja töövõtjale sisuliselt katastroofi. "Kui nüüd tekiks pikemaajalisem valitsuskriis, siis on rong kohe läinud," ütles Kriis.

Kui töölepingu seadus jõustub 1. juulil muutmata kujul, tähendaks see tema hinnangul kõige suuremat hoopi töövõtjatele. Neile peaks töötuskindlustusmakse tõusma uue aasta algusest umbes 7 protsendini.

"See oleks ikka jube, mis sellisele maksutõusule järgneks," hoiatas tööandjate liidu juht.

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimehe Mart Laari sõnul on uue koalitsiooni loomise nimel Rahavaliidu juhi Karel Rüütliga kokku lepitud, et Villu Reiljan ei asu ühelegi ametikohale.

Laar kinnitas, et erinevalt mõnest teisest erakonnast on kolmapäeval Harju maakohtus pistisevõtmises süüdi mõistetud Rahvaliidu endine juhtfiguur ja riigikogu liige Villu Reiljan nende erakonna jaoks jätkuvalt probleem, vahendas ERR.

"Teiseks, loomulikult, kui jõustuvad kõik need süüdimõistvad otsused, siis on selge niikuinii, et härra Reiljan peab lahkuma riigikogust," loetles Laar. "Ja kolmandaks on see, et koalitsioonileppesse lisatakse ka üsna põhjalikud korruptsioonivastase võitluse sätted."

Eile keskpäeval viimaseid tunde ametis olnud rahandusminister Ivari Padar ja peaminister Andrus Ansip süüdistasid pressikonverentsil avalikult teineteist valetamises.

Ministrid ei suutnud end talitseda ja süüdistasid üksteist negatiivse lisaeelarve koostamise pidurdamises.

Nii teatas peaminister Ansip, et tema ei saa aru, kust tekkisid vahepeal jutud, justkui tahaks valitsusliit kangesti tasuta koolitoidu kaotada või mingeid muid hüvesid kärpida.

"Tekkis mingi jutt, et tasuta koolitoit kaob või õpetajate palku vähendatakse või pensione alandatakse. Sotside pressiteade," laiutas Ansip demonstratiivselt käsi.

Rahandusminister Padar väitis aga, et oravapartei lekitas teadlikult ideematerjale ja andmeid, mis ta rahandusministeeriumist välja saatis. "Teate, ma lugesin viimasel ajal sekundeid, millal minu materjal mõnesse ajalehetoimetusse jõuab ja avalikuks saab," prahvatas Padar.

Padari sõnul kirjutas ta ministeeriumitesse ja peaministrile saadetud materjalidesse sisse valdavalt Ansipi enda ideid, kuidas negatiivset lisaeelarvet koostada: mille arvelt kui palju kärpida.

"Härra peaminister pehmelt öeldes ei olnud siin täpne. Rahandusminister viib kabinetti selle, mis valitsusliit on otsustanud," süüdistas Padar avalikult Ansipit valetamises.

Ansip väitis vastu, et niimoodi ikka ei olnud, sotsist rahandusminister tegi ise omaloomingut ja püüab nüüd avalikkuse ees märtrit mängida.

Ansipi sõnul läks valitsus laiali seetõttu, et sotside kõige olulisemad poliitikud kandideerivad juunikuistel europarlamendi valimistel esinumbritena Euroopa Parlamenti.

"Minu arvates läks valitsusliit laiali poliitilistel põhjustel. Ma ei tea, kas see vastus oli ammendav," lisas Padar naeratades.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing