Kaks virtuoosi ühel kontserdil

Kersti Inno 22. mai 2009, 00:00

Laval on kaks säravat virtuoosi: džässpianistina maailma vallutav Kristjan Randalu (kuulsa klassikapianisti Kalle Randalu poeg) ja tunnustatud löökpillimängija Viktor Sõtš Moskvast, kes töötab Novaja Opera orkestris, kuid on üllatanud soolokontsertidel publikut just harva mängitavate teoste haarava esitusega. Dirigeerib Eri Klas.

Kava on värske ja intrigeeriv, sisaldades Eesti esiettekandeid ja maailmaesiettekandeid.

Kaks teost on Kristjan Randalu sulest: varasem teos "Pärast lõpu algust" ja maailmaesiettekandele tulev opus novum vibrafonile, klaverile ja kammerorkestrile. Selles teoses musitseerivad kaks virtuoosi koos.

Viktor Sõtši soleerimisel saab esimest korda Eestis kuulata brasiilia helilooja Ney Rosauro Kontserti marimbale ja keelpilliorkestrile, mille mängis 1990. aastal kuulsaks Evelyn Glennie koos Londoni Sümfooniaorkestriga.

Teoses on Brasiilia rahvamuusika motiive, läbiv on džässilikkus. Osade pealkirjad vihjavad ülesehituse selgusele ja lihtsusele: "Tervitus", "Kaebus", "Tants", "Hüvastijätt".

Helilooja Ney Rosauro on ka ise marimbavirtuoos ning saavutanud ülemaailmse kuulsuse löökpillikontsertide autorina. Tema teoseid esitatakse aastas keskmiselt 1200 korda - nii et iga päev saab tema teoseid kuulata kolmes-neljas kohas.

Tema teosed on toonud kontserdisaali ka sellise publiku, kes muidu ei julge võib-olla klassikalise muusika kontserdile tulla.

Esmakordselt Eestis saab kuulata ka Philipp Glassi Tirooli kontserti, milles on tugev annus etnilist, kajastades helilooja uuringuid tirooli rahvamuusika ja tiroollaste elukorralduse vallas.

Arvestades Glassi minimalistlikku stiili, võib rahvamuusika alge leida selles teoses põnevaid vorminguid.

Helilooja Philipp Glassi koostööd Twyla Tharpist Allen Ginsburgini, Woody Allenist Davied Bowieni ning isikliku ansambli kui loomelabori kontserdid on teinud temast erakordse haarde ja mõjuga isiksuse.

Suhtlemine ja koostöö pop- ja rockmuusika tähtede ning juhtivate filmirežissööridega on muutnud ka tema heliloojaks, kellel õnnestub tuua uut publikut nii ooperisse, tantsulavastustele kui kinno.

Veljo Tormise loomepagasist tuleb esimest korda ettekandele helilooja tehtud keelpilliversioon oma "Looduspiltide" kolmandast osast "Sügismaastikud".

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing