Stalnuhhin: opositsioon võib p… minna oma lollide fantaasiatega

22. mai 2009, 06:44

Läinud neljapäeval tõusid Narva
linnavolikogus emotsioonid lakke, kui lisaeelarve arutamise järel asuti
kinnitama hooldekodu ruumide rentimise riigihanke tulemusi. Täna on teema taas
volikogus.

Ammu pole Narvas saladuseks, et aastaid liikusid linnahanked ja linnale kuuluv kinnisvara kindla seltskonna kaudu. Piirilinna eelmisel aastal tõsiselt raputanud läbiotsimised linnavalitsuses, linnaametniku pistisekahtlusega kinnipidamine ning mõjuvõimsa linnavoliniku vahi all viibimine ei paista aga sama seltskonna indu kahandavat, seda vähemalt hiljutise hooldekodu hanke valguses.

Volikogu hoiti teadmatuses
Linnavalitsuse korraldatud riigihanke tulemus ning sõlmitav rendileping seisiski veel volikogu heakskiidu taga.

Kuid selgub, et volinikud pole näinud ei hanketingimusi ega ka rendilepingut, lisaks tekitab neis küsimusi võitjafirma Castnix Invest OÜ taust.

Selle peale pragab keskerakondlasest volikogu esimees Mihhail Stalnuhhin läbi samuti Keskerakonda kuuluva linnapea Tarmo Tammiste, et asi on kehvalt ette valmistatud ja üleüldse on linnavalitsuse töö mitmes asjas vilets.

"Vihastasin tõsiselt välja. See oli otseselt abilinnapea Aleksander Ljudvigi tegematajätmine, mille eest peaks ta vastutama," kinnitab Stalnuhhin järgmisel päeval oma ägestumist.

Ljudvig räägib aga, et lepingu avalikustamata jätmine tuleneb sellest, et võitjafirma juristid panid sellise punkti lepingusse.

Mis salajane leping see on, imestab volikogu opositsionäär, Isamaa ja Res Publica Liidu liige Ants Pauls. "Ju loodeti, et hange ei tõuse teemaks ja kinnitatakse vaikselt ära. See on järjekordne korruptsioonilõhnaline lugu," lisas ta.

Kuigi Stalnuhhin ütles, et teda ei huvita, kes on võitnud firma omanikud, on opositsiooni teine liige Nadežda Sinjakova kindel, et volikogu esimees teab hankekomisjoni liikmena nii Castnix Investi omanikke kui ka neid, kes on tegelikult võitjafirma taga.

Naise sõnul paistavad kogu skeemi tagant linnavoliniku, kohalikuks kuberneriks kutsutava Aleksandr Moissejevi, linnapea endise nõuniku Vadim Orlovi ning nendega seotud isikute kõrvad.

Skeem on iseenesest lihtne ja lollikindel. Arendaja ehitab linna maale, millele ta on saanud 50 aastaks hoonestusõiguse, eakate hooldekodu, mida linn hakkab rentima, makstes iga kuu üle poole miljoni krooni. Lisaks maksab linn veel kommunaalkulude ja eakate hooldeteenuse eest.

Mõnus sissetulek
Leping tagab 25 aastaks linnalt püsiva rahavoo, arvestuste järgi kokku 155 miljonit krooni, seega pole arendajal hooldekodu ehitamiseks pangalaenu saamine mingi probleem. Piltlikult sentigi oma raha kulutamata tagab Castnix Invest endale mõnusa sissetuleku.

"Linnale on see kasulik tehing, hakkame vähem maksma, kui praegu Narva-Jõesuule selle eest tasume ja saame lisaks 60 protsenti rohkem kohti," kiitis Stalnuhhin hanget.

Ecocity OÜ kaudu 75 protsenti Castnix Invest OÜst omav Julia Tuštšenko ütles, et tema pole lepingut näinud ega pole ta ka osalenud dokumentide koostamisel. Leningradi Ülikooli juuradiplomiga Tuštšenko töötas veel mõne aasta eest Narva linnavaraametis juristina.

Opositsioon mingu p.....
Lisaks eraldatakse kolm miljonit krooni linna raha alale, kuhu jäävad ka tulevase hooldekodu krundid Daumani 4b ja 4c. Paulsi arvates on see kuivendamise projekt ja hooldekodu hange omavahel seotud. "Ollakse nii ülbed, et tehakse, mida tahetakse. Linna rahaga tahetakse hooldekodu ehitusealune maa ära kuivendada," sõnas ta.

"Võite ära trükkida, opositsioon võib p… minna oma lollide fantaasiatega!" prahvatas Stalnuhhin selle peale telefoni. "Eks nad peavad mingi järjekordse spekulatsiooni üles viskama."

Castnix Investi juhatuse liige Anatoli Ivanovi sõnul ta ei tea, kas nad võitsid konkursi või mitte. "Jah, me osalesime konkursil, kuid kuni volikogu pole tulemusi kinnitanud, on võitmisest mõttetu rääkida."

Nii Tuštšenko kui ka Ivanov lükkavad kategooriliselt tagasi, et nende firma taga seisavad Moissejev ja Orlov. Mõlema sõnul on nad neid nimesid kuulnud, aga tuttavad nad meestega ei ole.

Hanke võitja ja rendilepingu kinnitamine läheb täna volikogus teisele lugemisele.

Kes on kes
Castnix Invest, juhatuse liige Anatoli Ivanov, osanikud OÜ A.I.Finants ja Invest - osakapital 10 000 krooni, OÜ Ecocity - osakapital 30 000 krooni.
OÜ A.I.Finants ja Invest osanik Anatoli Ivanov
OÜ Ecocity osanik Julia Tuštšenko

Kuidas Castnix Invest sai Daumani 4c hoonestusõiguse omanikuks
2005. a sõlmisid Narva linn ning OÜ IV Invest Development hoonestusõiguse seadmise lepingu 10 530 m2 maa-alale, hoonestusõiguse tasuga 3160 krooni aastas. Linnavalitsus andis 2007. a sügisel IV Invest Developmentile loa võõrandada hoonestusõigus OÜ-le Arendus Invest.
Mullu mais vahetas hoonestusõigus veel kord omanikku, see läks Castnix Investile.
Castnix Invest ehitab Daumani 4b ja 4c kinnistutele hooldekodu üldpinnaga 3891 m2 ning linn maksab iga kuu m2 eest 135 krooni renti. Kokku maksab linn arendajale 25 aasta jooksul 155 miljonit krooni.
Linn võib hooldekodu rendilepingut pärast 25 aasta möödumist veel 15 aasta võrra pikendada.

Sarnane juhtum Narvas kolm aastat tagasi
Narva hooldekodu rentimise hange meenutab väga Tallinna koolide rendileandmist, kus võit mängiti konkursiks loodud osaühingutele.
Samuti meenutab juhtum mullu riigikontrolli poolt välja toodud skeemi, kus 100protsendiliselt Narva linnale kuuluv äriühing AS Narva Elamuvaldus müüs 2006. aasta mais osaühingule SV Eurokvaliteet 1,3 miljoni krooniga oma osa kaasomandis olnud kinnistust aadressil Linda 4. Ülejäänud osa kinnistust kuulus tehingu tegemise ajal Narva linnale ja oli Narva Linnavalitsuse linnavara- ja majandusameti bilansis.
Kuu aega hiljem andis SV Eurokvaliteet soetatud osa kinnistust 15 aastaks kasutada Narva linnavalitsuse sotsiaalabiametile, kes maksab selle eest iga kuu ligikaudu 25 000 krooni. Samuti hüvitas Narva linnavalitsuse sotsiaalabiamet OÜ SV Eurokvaliteet kinnistul asuvates ruumides toimunud 114 000 krooni maksnud remondi.
SV Eurokvaliteet OÜ omanik Jelena Kavrus on toonase linnapea nõuniku Vadim Orlovi õde.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. May 2009, 12:21
Otsi:

Ava täpsem otsing