Kütusegigant läheb kohtu alla inimsusevastaste kuritegude eest

23. mai 2009, 17:42

Royal Dutch Shell peab uuel nädalal seisma
New Yorgis kohtu ees süüdistatuna tülika aktivisti mõrva korraldamises
Nigeerias, kus ettevõte naftat ammutab.

Ken Saro-Wiwa tapeti Nigeeria tollase sõjaväelise režiimi poolt neliteist aastat tagasi ning seda väidetavalt kütusefirma soovil, kes tahtis valjuhäälse kriitiku vaigistamist, kirjutas New York Times.

Lisaks süüdistatakse Shelli palga maksmises sõduritele, kes panid toime inimõiguste rikkumisi naftarikkas, kuid vaesunud rahvaga Nigeri jõe deltas. Shell on süüdistusi järsult eitanud.

Käesolev on värskeim kohtuasjade seerias mõnede maailma võimsaimate kütusefirmade vastu kuritegude osas arengumaades, kus nad varem on olnud seaduse ees immuunsed. Teemad on teiste seas keskkonnakahjud, koostöö repressiivsete kohalike võimudega ja osalus imimõiguste rikkumistes.

Praegune kohtuasi tuleb ette New Yorgis tänu sellele, et USA seadused ja ülemkohtu otsused annavad inimõiguste rikkumise ohvritele teistes riikides õiguse pöörduda Ameerika kohtusse. Kohtu alla ei saa sattuda mõni iseseisev riik, ettevõtted aga küll. Süüdistuse kohaselt hakkas Shell 1990ndate algul muret tundma Saro-Wiwa juhitud naftatootmise halbade mõjude vastase kampaania üle.

Kampaania juhtis tähelepanu põliselanike elukeskkonna hävitamisele. Shell kartis sellest väidetavalt oma tootmise häirimist ja rahvusvahelise kuvandi määrimist ning "selle ohu kõrvaldamiseks korraldas süstemaatilist inimõiguste rikkumist," pöördudes sõjaväevõimu poole palvega protestija vaikima sundida.

Shell nimetas selliseid väiteid valedeks ja väärtusetuteks ning kinnitas, et pole esile kutsunud ega heaks kiitnud mingeid vägivallaakte ning hoopis palus valitsusel süüdimõistetuile armu anda.

Shelli kohalik juht saatis tõesti Nigeeria sõjaväevalitsuse juhile faksi palvega Saro-Wiwa`le armu anda, ent sel ajal oli too koos kaaslastega alusetult süüdimõistetuna juba üles poodud. Vaatamata avalikkuse survele polnud ettevõte varem sekkunud, kuna ta enda väitel "ei sekku poliitikasse."

"Me ei ütle, et Shell sattus lihtsalt halba kohta äri tegema. Ta ei olnud seal kõrvalseisja, vaid ise oluline tegelane," rääkis ettevõtte vastast kaebust vahendanud advokaadibüroo esindaja. Süüdistuse väitel ostis Shell sõjakohtu protsessil ära vähemalt kaks võtmetunnistajat, et tagada süüdimõistmine.

Saro-Wiwa ja tema kaheksa kaaslase hukkamine 1995.a. viis üleilmse protestini Shelli vastu, kes niigi oli keskkonnakaitsjate ägeda kriitika all oma käitumise tõttu Nigeri deltas. Juhtum pani ettevõtet mõneti muutma oma käitumist naftatootmise riikide sisemiste probleemide suhtes.

Kuigi Nigeeria sai tsiviilvalitsuse 1999. aastal tagasi, on naftarikkas Nigeri deltas endiselt rahutu ja relvastatud mässuliste ja valitsusvägede võitluste käigus on kütusefirmade tegevus ohus.

Organisatsiooni Human Rights Watch arvates võib Shelli suhtes süüdimõistev otsus praeguses kohtuasjas muuta oluliselt paremuse suunas rahvusvaheliste suurfirmade käitumist arengumaades.

Shell oli esimene firma, kes 1956.a. Nigeerias edukalt naftat puuris ning on sestsaati riigi naftatootmises domineerinud läbi kõigi sealsete kodusõdade ja diktatuuride.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. May 2009, 17:42
Otsi:

Ava täpsem otsing