Omanike Keskliit nõuab maavanemalt veehinna langetamist

23. mai 2009, 12:03

Omanike Keskliit pöördub Harju maavanema
poole, et too hindaks Tallinna linnavalitsuse määruse vastavust
ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni seadusele, mille alusel kehtestati vee- ja
heitvee hinnad.

Omanike Keskliidu hinnangul on vee hinda sisse arvestatud liigkõrge Tallinna Vee kasumimarginaal.

Omanike Keskliidu peasekretäri Taavi Madiberki sõnul teostab Tallinna vee- ja heitvee hinna kehtestamise üle õiguslikku järelvalvet Harju maavanem. Maavanemal on õigus teha linnale ettepanek vee hinna kehtestanud määruse seadusega kooskõlla viimiseks ehk vee- ja heitvee hinna alandamiseks. Ettepaneku mittetäitmisel on maavanemal, kui järelvalveorganil, õigus pöörduda halduskohtu poole ja nõuda ettepaneku täitmist.

Ühisveevärgi-ja kanalisatsiooniseaduse kohaselt moodustub vee-ja heitvee hind vajalikest kuludest, investeeringutest ja vee-ettevõtja kasumist. Vee-ja heitvee hind ei või olla kõrgem, kui on vajalik eeltoodud kulude ja põhjendatud tulukuse (kasumi) katteks.

"Tallinna linnavalitsuse vastu võetud määrused on viinud olukorrani, kus sisuliselt iga teine kroon linlaste veearvetest läinud veemonopoli kasumiks. Tallinna Vee puhaskasumi marginaal on eelnevatel aastatel olnud üle 40%," räägib Madiberk.

Eelkõige peaks maavanem otsuse tegemisel lähtuma sarnaste vee-ettevõtjate kasumimarginaalidest Euroopas. Alternatiivina võib lähtuda teiste Eestis pakutavate universaalteenuste (kaugküte, gaas, jne) kasumimarginaalidest. Tallinna Vee 40%-ilised kasumimarginaalid on eeltoodud näitajatest, mis üldjuhul ei ületa 10%, kordades kõrgemad.

"Vee hindade euroopaliku konkurentsiõiguse ja tarbijate õigustega kooskõlla viimisel väheneksid pealinna elanike veearved erinevate ekspertide sõnul 20-30%," lisab Madiberk.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. May 2009, 12:03
Otsi:

Ava täpsem otsing