Kommentaar: hea juht elab homses juba täna

24. mai 2009, 14:54

3 Step IT juhi tegevjuht Artti Aurasmaa
kirjutab Äripäevale saadetud kommentaaris, et hea juht elab homses juba
täna.

Aurasmaa on veendunud, et hea juht elab homses juba täna, sest majanduslangus saab varem või hiljem läbi ning algab uus tõusuperiood. Aurasmaa arvates on kõige olulisem keskenduda nendele põhilistele äritegevustele, mis on praegu kasumlikud, ning hoolitseda selle eest, et uue majanduskasvu saabudes ollakse konkurentsivõimeline.

3 Step IT kulustruktuur on oma olemuselt väga paindlik: kõige suurem kuluelement on kahtlemata personalikulud ja valdav osa nendest on otseselt seotud tegevuse kasumlikkusega. Seega kohanduvad kulud automaatselt äritegevuses üldiselt toimuvatele muutustele. Kontserni tasandil on kasv majanduse aeglustumise perioodil jätkunud, sest suured ettevõtted on hakanud meie liisingu- ja varahaldusteenuste vastu suurt huvi tundma. Seetõttu oleme igapäevakulude vähendamise asemel jätkanud investeeringute tegemist ettevõtte edasisse kasvu.

Mitte keegi ei taha palka vähendada ja kulude kärpimine on töötajate seas alati rahulolematust tekitanud. Halvad uudised on halvad uudised olenemata sellest, kuidas neid teatavaks tehakse. Kulusid on aga võimalik kärpida mitmel erineval viisil ja ka töötajate reaktsioon neile viisidele on väga erinev. Minu arvates on siinkohal kõige olulisem juhtkonnapoolne avatud ja aus suhtlemine ning käitumine. Töötajad mõistavad reaalsust ju väga hästi – miks siis varjata nende eest olulisi fakte? Kui tegelik olukord on kõigile alati teada, siis on lihtsam leppida raskete otsustega palka vähendada, inimesi koondada või muid kulusid kärpida.

Ma arvan, et ettevõtted, kellel on tugev bilanss, kelle rahavood on positiivsed ning kellel on paindlik ja uuenduslik tegevusmudel, on kõige tõenäolisemalt just need, kes majanduslanguses ellu jäävad. Suure laenukoormusega ettevõtted seisavad ilmselgelt silmitsi kõige suuremate probleemidega. Maailmamajandus on siiski muutunud nii lõimunuks, keeruliseks ja seega ka etteaimamatuks, et väga raske on teha prognoose 2009. aasta suvest kaugemale. On tõenäoline, et vaadates 5–10 aasta pärast praegustele aastatele tagasi ja analüüsides toimunud muutusi, märkame väga üllatavaid tulemusi – ja nagu alati, ei tohiks alahinnata õnnelike juhuste osa.

Eri ettevõtete olukord on väga erinev ja seega on väga ohtlik teha lihtsaid üldistusi. Siiski on selge, et head juhid elavad homses juba täna –halvim, mida üldse teha saab, on uskuda, et maailma lõpp on käes ja lõpetada areng helgema tuleviku nimel.

Hea juht elab täna juba homses – majanduslangus lõpeb varem või hiljem ning seejärel algab uus tõus. Oluline on keskenduda nendele põhilistele äritegevustele, mis on praegu kasumlikud, ning hoolitseda selle eest, et uue majanduskasvu saabudes ollakse konkurentsivõimeline. Tingimused on kõigi jaoks ühesugused – kui teile valmistab probleeme nõudluse vähesus, vaevab sama probleem kindlasti ka konkurente. Oluline on olla ka nendel rasketel aegadel parim. Seega on mängureeglid ikka samad, ainult panused on kõrgemad.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. May 2009, 14:54
Otsi:

Ava täpsem otsing