Meelis Liivak: miks on börsifirmal vaja kinnisvarafondi

25. mai 2009, 17:12

Kunagine Hansabank Marketsi direktor ja
nüüdne Re Solution Eesti tegevjuht Meelis Liivak seadis küsimuse alla Arco
Vara kui börsil noteeritud ettevõtte vajaduse veel ühe finantsinspektsiooni
järelevalve alla kuuluva ettevõtte järele.

„Mina esitaksin Arco Varale küsimuse, mis on need kaalutlused. Kui ollakse juba börsil noteeritud, miks on vajalik veel ühe finantsinspektsiooni järelevalve alla kuuluva fondi loomine?“ küsis Balti juhtiva ärikinnisvara- ja finantskonsultatsioonidega tegeleva ettevõtte juht. „Miks tänane struktuur ei võimalda selle äri tegemist, mida nad juba teevad?“

„Väga spekulatiivne teema,“ nentis Liivak Arco Vara põhjustest rääkides. Ta nägi kahte võimalust, millest esimene võiks olla seesmine vajadus kaasata investeerimisel investoreid. Teise võimalusena nägi ta ärivõimalusi. „See, et praegu on mingid ärivõimalused, on üks asi, aga ega ärivõimalused ka kusagile ära jookse,“ leidis ta.

Liivak rääkis, et fondi loomine on siis põhjendatud, kui on mingid objektid, kus raha on oluliselt rohkem vaja, kui firmal on võimekust. Sinna kaasatakse erinevaid investoreid, alates jaeinvestoritest, lõpetades suurte rahvusvaheliste institutsioonidega, selgitas ta.

Liivak küsis, kas fond on kõige õigem asi, sest ega fond ei ole ka mingi imerohi. „Fond ei paku rohkem läbipaistvust kui börsil noteerimine. Börsiettevõttel on piisavalt palju kohustusi, ja ega fond ei pea rohkem raporteerima,“ põhjendas ta.

Liivak arutles edasi, et võib-olla tahab Arco Vara fondi kaudu jaeinvestoreid kaasata. Aga siis tekib tal järgmine küsimus, miks seda olemasolevate aktsiate kaudu ei tehta. „Tekib huvitav seis, et noteeritud ettevõttel on lisaks veel üks finantsinspektsiooni järelevalvele alluv tütarfirma kui varahaldusfirma ja teiseks on fond, mis peab ka olema registreeritud,“ leidis Liivak.

Ta arvas, silmas pidamata Arco Vara, et arendusprojektide tegemine fondi kaudu on täiesti lubamatu, sest see sisaldab palju riske, või kui siiski tehakse, peavad investorid olema sellise profiiliga, kes sellest selgelt aru saavad.

Eesti fondide suurim viga ongi Liivaku hinnangul üldjuhul see, et fondid tahavad kõigega tegeleda ja ei ole fookust. Arenduse jaoks on tema sõnul fond väga ebamugav, sest seal on nii palju piiranguid. „Kui me räägime valmis rahavoolistest asjadest ehk valmis majade väljaüürimisest, siis seal on teatud põhjendused olemas,“ tõdes Liivak.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. May 2009, 19:56
Otsi:

Ava täpsem otsing