Partneri valikul vastandid tõepoolest tõmbuvad

25. mai 2009, 21:47

Brasiilia teadlaste sõnul vastandid
tõmbuvad ehk partneriks valitakse eelkõige inimene, kes ei ole meile
geneetiliselt liiga sarnane.

Teadlased kasutasid üldistuste tegemiseks andmeid 90 abielupaari genoomi kohta. Neid võrreldi 152 juhusliku paariga, mis olid moodustatud inimestest, kes tegelikult üksteist ei tunne. Teadlased leidsid, et abielus olevate inimeste geneetiline erinevus on liiga suur, et seda saaks juhuseks pidada, kirjutas Reuters.

Selline valik on evolutsiooniliselt soositud, sest sarnaste inimeste järeltulijad ei ole keskmiselt nii edukad kui erinevama genoomiga inimeste lapsed. Seda põhjustab asjaolu, et kahe vigase või sama haiguse teket soosiva alleeli kombineerumiseks on sarnase genoomiga vanemate korral oluliselt suurenenud tõenäosus. Seetõttu väheneb ka sarnaste vanemate laste sigimisedukus ning järgmistesse põlvkondadesse kanduvad eelkõige selliste inimeste geenid, kes eelistavad endast võimalikult erinevat inimest.

Loomadega tehtud katsed on näidanud, et partneri valikul võib väga olulist rolli mängida kehalõhn. Inimeste puhul on kahtlemata olulisi mõjutajaid veel, näiteks kultuur. Seetõttu ei eelista inimesed tavaliselt abielluda teisest rassist või rahvusest inimesega, ehkki see vähendab geneetilise haigusega lapse sünni tõenäosust. „Lisaks kehalõhnale võivad inimesed erinevuste leidmiseks toetuda ka näojoonte sümmeetriale, kuid see on esialgu kõigest oletus,“ ütles uuringut juhtinud Maria da Graca Bicalho Paran? ülikoolist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2009, 19:23
Otsi:

Ava täpsem otsing