Raivo Vare: võiksime Lätist õppida

26. mai 2009, 14:21

Eesti peaks enne käibemaksu kergitamist
tegema järeldused lätlaste samalaadsest kogemusest, sest kõiki vigu pole mõtet
omal nahal läbi teha, märkis majandusekspert Raivo Vare.

Maksude tõstmine pole Vare sõnul iseenesest mingi tabu, kuid enne selliseid otsuseid peab ka vaatama, mida konkreetne maks reaalselt annab ja võtab. „Praegu on osa poliitilisi jõude kasutamas ilmselgelt maksu tõstmise retoorikat klassi- ja poliitilise võitluse loogikast lähtuvalt, aga toovad ettekäändeks kriisi. No ei ole hea ettekääne!” polnud Vare poliitloosungite loopimisega rahul.

Vare sõnul on praeguses olukorras vaja arvutusi, mitte ettekäändeid. Vare osutas Läti poole, kuhu soovitab pilgud pöörata ka poliitikutel. „Enne, kui meil siin käibemaksu tõstma hakatakse, vaadake, mis Lätis juhtus – seal tõsteti käibemaksu 3 protsendi võrra ning nüüd juba arutatakse, et äkki peaks maksu ikka endisele tasemele tagasi laskma, sest tulud ei suurenenud,” rääkis ta.

Vare ütles, et ta on korduvalt varemgi öelnud ega häbene kordamast praegugi, et kriisi ajal maksude tõstmise abil probleemide lahendamine on bensiiniga tule kustutamine. See on küll teoreetiliselt võimalik, aga vaid piiratud ulatuses.

„Teine külg asjal on see, et kui kõik räägivad, kuidas enam ei ole võimalik kärpida, siis ausalt öeldes ei oska selle peale isegi enam pahandada ega vihastada,” nentis Vare.

„Ma tuletan veel kord meelde, et aastal 2004 oli kogu riigieelarve kokku nii suur, kui täna on sotsiaaleelarve. Me oleme märgatavalt kasvatanud eelarvet, ja kui nüüd hakatakse kärbetest rääkima, nähakse probleemi õpetajate, arstide ja tuletõrjujate palkades ning mujale ikka eriti ei kiputa vaatama küll,” rääkis Vare lisades, et tema sügava veendumuse kohaselt tuleks seda ikkagi teha.

Majandusekspert tunnistas ka, et on vaatamata kõigele endiselt euro-usku, käibemaksu tõstmise mõju oleks euro tulekule aga negatiivne ning ta viitas rahandusministeeriumist tulnud hoiatusele, et käibemaksu tõusuga võrdeliselt tõuseks ka inflatsioon. „Neid asju peaks ikka arvutama! Minu maitse jaoks käivad asjad praegu ikka natuke imelikult, et võtame mingi dogma ette ja paneme pärast arvud selle järgi ordnungisse. Vastupidi peaks need asjad ikka käima!” pragas Vare.

Kindlasti peaks tema sõnul rohkem rääkima ka sellest, kuidas on mingid muudatused töötanud teistes riikides - milliseid abinõusid on teised kasutusele võtnud ja kuidas need mõjunud on.

„Me ikka aeg-ajalt üritame siin jalgratast leiutada, aga ma kardan, et seesama käibemaksu näide on praegu päris asjakohane – kui meile suhteliselt sarnase käitumismustriga lätlased on sellise tulemuse saavutanud, siis tasuks ehk sellest õppida. Tundub nii, et ma tahame kõik vead ikka uuesti ja ise läbi teha,” nentis Vare.

Valitsuses toimuv paistab Vare sõnul kõrvaltvaatajatele küsitava väärtusega asendustegevusena. „Käib koalitsioonimäng põlevas majas - kelle ämber vastu teise pead lüües kõvemini koliseb. Aga vahet ju ei ole! Maja põleb, ja ämbritega, kuni need vett peavad, tuleb vett peale kanda, kuni tuli kustutatud saab, mitte nautida teiste peade vastu kolisevate ämbrite tühja kõla!” rääkis Vare.

Praegu ollakse Vare sõnul juba olukorras, kus ei aega ega ka häid lahendusi enam jäänud pole.

Paraku pole välistatud ju seegi, et läbirääkimistest uut koalitsiooni ei sünnigi, kui kolm osapoolt omavahel prioriteetides ikkagi kokkuleppele ei suuda jõuda. „Võib-olla tulebki majoneesivalitsus ja siis me oleme muidugi eriti vahva portsu otsas. Olukorras, kus oleks vaja kõik jõud kokku võtta, istume meie majoneesi otsas! See on suhteliselt ebakindel pinnas toetumiseks,” nentis Vare, kelle sõnul on praegu kõige halvem aeg poliitiliseks maadejagamiseks.

„No ei ole praegu hea aeg kaklemiseks! No ei ole õige aeg vanadel aegadel antud kohati ajuvabadest lubadustest kinni hoida! Eriline olukord nõuab erilisi meetmeid, see on ju klassika! Praegu tuleb seljad kokku panna ja - tuld! Ükskõik, millises koosseisus! Ma ei saa sellest aru - no mida on siin veel jagada?! Poisid, pange seljad kokku ja tehke ükskord otsused ära!” läkitas Vare Toompea poole palve ning viskas õhku tuntud riigikogulase tunnuslause – kaua võib?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. July 2009, 16:03
Otsi:

Ava täpsem otsing