Investeerimisidee: Microsoft

Tarvo Vaarmets 27. mai 2009, 00:00

Käivad jutud, et Microsoft on kohe tutvustamas oma uut otsingumootorit, samuti teatas maailma suurim tarkvarakontsern 11. mail, et toob juba enne jõule turule uue operatsioonisüsteemi Windows 7. Kas need uued tooted hakkavad ka suuremaid rahavooge genereerima? Kui atraktiivne tundub helikopterilt vaadates aga Microsofti praegune aktsia hind?

Siiani ei ole Microsofti pingutustest USA interneti otsinguturul eriti tulu tõusnud - Google laiutab seal aprillikuu seisuga endiselt koguni 64%-lise turuosaga, Yahoo haarab endale 20% ja Microsofti Live Searchile jääb vaid 8,2%. Kuid Microsoft ei ole alla andnud - pärast ebaõnnestunud Yahoo ostmisüritust on viimasest oma tootearendusse mitmeid spetsialiste üle meelitatud. Lisaks otsitakse Google'ile vastu astumiseks endiselt ka Yahoo'ga erinevaid koostöövõimalusi. Microsofti võimalusi uue otsingumootoriga edu saavutamiseks on äärmiselt keeruline prognoosida, sest Google'i üleolek on niivõrd jahmatav, et selle raputamiseks peab Microsoft sihikindlalt, läbi mõeldult veel kaua tööd tegema, mistõttu võib paremal juhul võimalikke vilju maitsma hakata alles aastate pärast.

Ent uue operatsioonisüsteemiga on asjalood ehk kiiremad ja lihtsamad. Võib loota, et kolm aastat tagasi tutvustatud Windows Vista suutmatus korralikku käivet genereerida tehakse vigadest õppinuna nüüd tasa. Microsoft avaldas hiljuti, et koguni kolm miljonit kasutajat aitavad uut süsteemi paremaks ja kasutajasõbralikumaks muuta.

Maailma suuruselt kolmas arvutitarnija Acer ja odavate sülearvutite tootja Asustek on teiste hulgas juba teatanud, et hakkavad uut platvormi toetavaid arvuteid tootma. Võib juhtuda, et uue operatsioonisüsteemi lansseerimine saab toimuma just õigel ajal - enne pühi ja uue majandustõusu künnisel.

Kuigi 2007. aasta oktoobris tehtud tipu ja tänavuse aasta märtsis tehtud põhja vahele jääb Microsofti aktsial pea 60%-line allasõit, võib Steve Ballmeri tüüritava tarkvaragigandi aktsiat siiski liigitada ehk madalama riskiga aktsiainvesteeringute hulka.

Nii on aktsia hinna pikaajaline standardhälve ehk kõikumine mõnevõrra väiksem kui samas sektoris tegutsevatel suurettevõtetel. Samuti hoiab riski madalamal asjaolu, mis aktsia ka praeguselt tasemelt üsna huvitavaks muudab - konkurentide aktsiatega võrreldes odav hind, sealjuures tuleb märkida, et Microsofti efektiivsusnäitajad ületavad märgatavalt turu keskmisi - kasumimarginaalid on kaunid ja omakapitali tootlikkus samuti. Kui peagi tutvustatavad uued tooted ja need kaks kokku panna - madalad aktsia hinnaga seotud suhtarvud ja kõrged efektiivsusnäitajad, võimegi loota, et Microsofti aktsia osutub mõnevõrra väiksemat riski armastavale pikema visiooniga investorile heaks rahapaigutuseks.

Kõrvalolevasse tabelisse valisin Microsoftiga sarnast äri ajavad suurettevõtted, rohkem riistavara poole kalduvad Dell ja Intel jäävad küll ansamblist veidi kõrvale, kuid loodetavasti pakuvad üldpildile siiski täiendust. Sellestki marginaalsest tabelist on näha, et erinevate näitajate poolest eristuvad erinevad ettevõtted, kuid üldplaani vaadates näib Microsoft hea valikuna.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing