Käibemaksu tõus ei pruugi riigi tulusid suurendada

Lemmi Kann 27. mai 2009, 00:00

"Enne, kui meil siin käibemaksu tõstma hakatakse, vaadake, mis Lätis juhtus - seal tõsteti käibemaksu kolme protsendi võrra ning nüüd juba arutatakse, et äkki peaks maksu ikka endisele tasemele tagasi laskma, sest tulud ei suurenenud," rääkis ta.

Maksutõus pole Vare sõnul tabu, kuid enne peab vaatama, mida konkreetne maks reaalselt annab ja võtab. "Praegu on osa poliitilisi jõude kasutamas ilmselgelt maksu tõstmise retoorikat klassi- ja poliitilise võitluse loogikast lähtuvalt, aga toovad ettekäändeks kriisi. No ei ole hea ettekääne," ütles ta.

Vare sõnul pole kõik kärpevõimalused ammendunud. "2004 oli kogu riigieelarve kokku nii suur, kui praegu on sotsiaaleelarve. Me oleme märgatavalt kasvatanud eelarvet, ja kui nüüd hakatakse kärbetest rääkima, nähakse probleemi õpetajate, arstide ja tuletõrjujate palkades ning mujale ikka eriti ei kiputa vaatama küll," selgitas ta.

Vare sõnul on praegu halvim aeg poliitiliseks maadejagamiseks. "No ei ole õige aeg vanadel aegadel antud kohati ajuvabadest lubadustest kinni hoida! Eriline olukord nõuab erilisi meetmeid," sõnas ta.

Ettevõtja Olle Hormi sõnul on Eesti olukorras, kus ka halvad valikud on paremad kui otsustamatus, sest viimane viiks krooni devalveerimiseni. Käibe- ega ka tulumaksu tõus pole Hormi sõnul talle meeltmööda, kuid tühjenev riigikassa ei jäta palju mängumaad.

"Saan muidugi ka aru, et riigi kulude alandamine on valulik ja poliitikutele erakordselt ebameeldiv protseduur," nentis ta.

Hormi sõnul ei tohi käibemaksu tõstes unustada, et sama palju kasvab kohe inflatsioon. "Ükski kaupmees ei võta seda riigi otsust enda kanda, vaid see kirjutatakse toodete hindadele otsa," rääkis ta. "Mis aga praegu ei tõuse, vaid pigem langeb, on palgad, ning koos sellega ka inimeste ostuvõime," lisas Horm.

Ka Tallinna Kaubamaja juhatuse esimees Raul Puusepp ütles, et plaan käibemaksu tõusuga eelarve tulusid suurendada tõstaks hindu ning pärsiks ostuvõimet. "See oleks vale samm. Käibemaksu tõstmine ei pruugi tähendada suuremat laekumist," ütles ta.

"Kindlasti ei tähenda see, et automaatselt hinnad tõuseks kaks protsenti, aga mõnes kohas toob see hinnatõusu kaasa," lisas Puusepp.

Eesti Panga rahapoliitika osakonna nõunik Andres Saarniit on meedias öelnud, et käibemaksu tõstmine ei pruugi hindu kergitada, see sõltub nõudmise ja pakkumise vahekorrast.

Käibemaksu tõusu 18-lt protsendilt 20-le on ühe võimaliku uue tuluallikana koalitsiooni kokku pannes arutanud Reformierakonna, IRLi ja Rahvaliidu esindajad. See peaks riigile tooma juba tänavu 800 miljonit lisakrooni.

Sotsiaaldemokraadid Eiki Nestori sõnul käibemaksu tõusu ei toeta, sest see mõjutab eelkõige madalama sissetulekuga inimesi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing