Kannatliku raha saamiseks tuleb ise kannatada

Kadri Bank 27. mai 2009, 00:00

Järgmisest nädalast võivad ka suurettevõtted hakata taotlema KredExi laenukäendust, mis siiani oli mõeldud vaid alla 250 töötajaga ekspordiettevõtetele. Selleks tõstis riik käenduse garantiilimiiti seniselt 800 miljonilt 1,5 miljardile. See on majandusministeeriumi asekantsler Ahti Kuninga hinnangul piisavalt suur, et ettevõtete nõudlust rahuldada. Tema sõnul on taotluste arv võrreldes eelmise aasta esimese nelja kuuga suurenenud kolmandiku, KredExi-poolne käendussumma 20%.

Kõige kauem viiest abipaketi punktist võtab aega pikaajaliste suuremahuliste ekspordigarantiide käivitamine, mis võib juhtuda kõige varem sügisel. Majandusministeerium plaanib riigipoolsete ekspordigarantiide limiidi tõsta ühelt miljardilt kolmele ning luua KredExi alla eksporditagatisi andma hakkav krediidikindlustusselts. See nõuab aga ekspordi riikliku tagamise seaduse eelnõu muutmist, mis seisab praegu rahandusministeeriumi taga.

Valitsuse meedianõunik Liina Lepiku sõnul ootab rahandusministeerium omakorda vastust eurokomisjonilt, kes peab kinnitama, et loodava seltsi puhul pole tegu riigiabiga - see võiks kahjustada ausat konkurentsi euroliidus. Pärast seaduseelnõu heakskiitmist valitsuses saab KredEx hakata taotlema finantsinspektsioonilt kindlustusseltsi tegevusluba, mille saamiseks on omakorda arvestatud pool aastat.

Vähemalt juuni lõpuni tuleb oodata ka krediidiliini abinõud, mille kaudu annab KredEx erapankadele kuni 1,2 miljardit krooni soodsa intressiga krediiti ettevõtetele edasilaenamiseks. Asekantsleri sõnul on selleks läbi räägitud viie välisfinantseerijaga. "Missuguse kasuks otsustatakse, sõltub raha hinnast ja laenuga kaasnevatest lisatingimustest," ütles Kuningas.

Uue abinõuna alustati aprilli alguses edupõhise intressiga allutatud laenu väljastamist, mis peaks panga silmis parandama ettevõtte omafinantseeringu määra. Esimese kuuga laekus KredExisse 30 omakapitali laenu taotlust, millest ühele on 4miljoniline laen juba välja makstud ning seitse summas 74 miljonit on positiivse otsuse saanud.

Tugipaketi viienda abinõuna sõlmis KredEx eelmisel nädalal pikaajaliste laenude väljastamiseks raamlepingu UniCredit Bank Eesti filiaaliga. KredExi pressiesindaja Kristina Samra sõnul käivad laenude pakkumiseks läbirääkimised ka mitmete teiste pankadega, lepinguteni plaanitakse jõuda peagi.

Veebruaris valitsuselt heakskiidu saanud ekspordi tugipaketist saavad osa töötleva tööstuse, ehituse, hulgi- ja jaekaubanduse, transpordi, side, majutuse, toitlustuse ja äriteeninduse ettevõtted. Maksimaalne laenusumma ühele ettevõttele on 30 miljonit krooni ning ekspordi osakaal ettevõtte käibest peab olema vähemalt 8 miljonit krooni ja mitte vähem kui 20% ettevõtte kogukäibest.

Toetust ei saa taotleda põllumajanduse, jahinduse, metsamajanduse, kalanduse, kinnisvara, finants- või riigisektori ettevõtted. Esimesed kolm on Kuninga sõnul välja jäetud, sest abinõude rahastamiseks kasutatakse Euroopa regionaalarengu fondi rahasid, kus neile on eraldi abifondid.

Eesti Väliskaubanduse Liidu juht Tambet Made on varem ajakirjandusele öelnud, et abipaketi käivitamise venimine võib positiivnegi olla, sest see võib kaasa aidata võimekamate ettevõtete eristamisel lootusetutest.

Ahti Kuningas, MKMi asekantsler
Enamik tugipaketist on juba töös, jäänud on veel ekspordi riikliku tagamise seadus. Sellega on kõige kiirem, sest see võimaldaks ühelt poolt Eesti ettevõtetel julgemalt oma tooteid välisturgudele pakkuda, teisalt eksporditehinguid ka finantseerida. Viimane ongi rahvusvahelise usaldamatuse tingimustes probleemiks. Eelisseisus on kindlasti näiteks Saksa ettevõtted, kellel oma tooteid müües on võimalik tehinguid tänu ekspordikindlustusele finantseerida.

Tiit Kolk, Repo Vabrikud juht
Oleme abipaketiga kursis nii palju, kui seda on avalikustatud MKM veebis ja meedias. Infot antakse, aga ajakava on ebaselge: "suve algul" on ebamäärane tähtaeg. Samuti sooviks teada, kuidas on edenenud mentelus, mis staadiumis see on jne.

Põhimõtteliselt on abinõud asjakohased, laenu 30 miljoni piir ettevõtte kohta on vast väiksevõitu. Suurtel eksportööridel on see nädala-paari käive, kui töö normaalselt jookseb. Paketi tõhususe kohta saab midagi öelda siis, kui meede plaanist tegelikkuseks saab ja abi väljaajamine liiga keeruliseks ei osutu.

Meie ettevõtte seisukohast on tõhusaim KredExi laenugarantii paranoilistele pankadele ja "kannatlik" laen. Repol oleks sellest abi mahtude kasvatamisel ja turuosa võitmisel. Aga kahjuks on see ikka veel pooleldi paberil ja ettevõtjad seetõttu võimalusi kaotanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing