Peaministrina on Ansip pankrotis

ÄP 27. mai 2009, 00:00

Äripäeva meelest on Reformierakonna esimees ja valitsusjuht Andrus Ansip andnud välja sedavõrd palju katteta veksleid, et võime juba välja kuulutada Ansipi kui peaministri pankroti. Ja pole suurt vahet, kas tuleb vähemusvalitsus või uus kolmikliit Rahvaliiduga, aga kui valitsust juhib edasi Ansip, võtab majanduskriisiga heitlus palju kauem aega, kui endale lubada saaksime.

Kriisisituatsioonis on turg jõuetu - meie ja kogu maailma praegune olukord on seda kinnitanud - ja pole põhjust uskuda, et nähtamatu käsi tuleb Ansipile appi ja teeb ära selle töö, mida peab tegema kriisiriigi peaminister.

Riigi majanduslangusest väljatoomisel on praegu kõige suuremad võimalused riigi enda käes. Ent kui uus valitsus peab hakkama esmalt Ansipi jäikadest seisukohtadest läbi murdma ning siis lahendusi otsima, tammuksime sisuliselt paigal. Aga see on nagu soos kaua ühe koha peal seismine - me vajuksime järjest sügavamale.

Senise valitsuse osapooled on juba raisanud aega kemplemistele kärpimist- maksude tõstmiste teemal. Sel viisil võib tõepoolest juhtuda, et kurname end niivõrd ära, et euro peale enam võhma ei jätku. Ent oleme juba liiga palju ohverdanud, et eurole käega lüüa.

Meil on veel kasutamata hulk võimalusi kokkuhoiuks ja raha teenimiseks - maksuerisustest loobumine (nt eluasemelaenude intresside tulumaksuvabastus), laustoetamise lõpetamine, reformimata (metsa)maa müük, riigiettevõtete börsile viimine jne.

Peaminister Ansip on neist mitmeid kategooriliselt eitanud või sattunud vastuollu iseoma põhimõtetega. Näiteks on peaminister olnud jäigalt maksude tõstmise vastu ja samamoodi on väitnud, et pensionide kallale valitsus ei lähe. Samas näib käibemaksu 2 protsendi võrra tõstmine olevat sama hästi kui otsustatud. Sisuliselt pensionäride ostujõud ju kukubki. Ja ilmselt tuleb peagi ikkagi ka pensione kärpida. Loetelu pole mõtet jätkata - kõigil on veel meeles nii kriisi kui ka eelarvekärbete vajaduse eitamine.

Toimetus ei taha eelneva jutuga väita, et kõigis Eesti hädades on süüdi Ansip. Ei ole, küll aga vastutab ta toimunu eest. Ansip kutsus esile valitsuskriisi. Veel enam - me võime saada uue koalitsiooni, mis teeb ära need maksutõusud, mis sisaldusid Padari "paketis" ja mille eest sotsiaaldemokraadid valitsusest tõrjuti.Samas on Ansipil hea maine väljaspool Eestit, valitsuse jõupingutused on avaldanud muljet ka IMFile.

Kui ettevõtte käekäik halveneb juhi juhtimisvigade tõttu, vahetavad omanikud juhi välja. Ettevõtte võib pankrotist päästa veel saneerimine. Valitsuse saneerimine sisuliselt käibki. Kahtleme, kas see võimalus Ansipi puhul aitaks. Kui Ansip parandaks meelt, juhiks valitsust ilma paanikata, tuleks selle nädala lõpuks välja teise poolaasta konkreetse tegevuskavaga... Küsitav.

Uue liidriga, ehkki tema sisseelamine uude ametisse näpistaks veel paar kallist nädalat, on uuel valitsusel lihtsam senised vead parandada ja edasi minna.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:06
Otsi:

Ava täpsem otsing