Seeder ähvardab Eesti riigi pankrotiga

Kadri Paas 27. mai 2009, 00:00

Intervjuu Helir-Valdor Seederiga.

Härra Seeder, mitu miljardit krooni Eesti riigireservides veel järel on?

Eesti on võrreldes nii mõnegi Euroopa Liidu maaga õnnelikus olukorras. Meil on olemas reservid, mis meie elu mõnevõrra kergemaks teevad. Stabiliseerimisreservis on praegu 7,3 miljardit krooni.

See on kuni augustini "kinni".

Jah, see on olemas ja me saame seda kasutada. Selle kasutuselevõtuks on meil plaanis minna ka parlamendi ette 3. juunil eelnõuga, kus me palume parlamendilt luba 3,5 miljardi krooni kasutuselevõtuks.

Täpselt millal, mis ulatuses me seda raha kasutame, sõltub ulatusest.

Kui palju kassareservis, pensionikindlustuse reservis, Haigekassa ja Töötukassa reservis, omandireformireservis raha järel on?

No meil ei ole mõtet isegi neid reserve kokku hakata lööma, sest Eestis on reserve hulgaliselt, aga… Kastidesse lahterdatud ehk nende kasutusvõimalus ei ole piiramatu. Töötukassa, pensionikindlustuse ja Haigekassa reservi saab kasutada ainult kindlatel otstarvetel.

Öelge palun päris ausalt, milliseks Te Eesti riigi likviidsusvõimet 26. mai seisuga hindate?

Eesti riigi likviidsusvõimet võib hinnata täiesti rahuldavaks.

Kui palju peaks lisaks 3,4 miljardile kroonile veel kärpima, et 3%-lise Maastrichti eelarvedefitsiidi kriteeriumi sisse end mahutada?

Me peaksime jõudma vähemalt kuue miljardi kroonise kärpeni. See tähendab, et 2,5-3 miljardit krooni on vaja veel selle säästueelarve menetlemise ajal riigikogus juurde leida.

Minister, kas tulumaks tõuseb?

Praegu on raske öelda, kuidas kulude kärpimine ja tulude suurendamine kulgeb, aga…

Kas IRL oleks nõus tulumaksu kergitamisega?

Meie erakonnal ei ole praeguses situatsioonis ühtegi tabu, mida me ei ole valmis arutama. Sealhulgas ka tulumaksu tõstmist.

Teie olete nõus läbi rääkima ka vanemahüvitise ülempiiri või perioodi üle?

Meil ei ole ühtki "püha lehma"! Meie oleme valmis rääkima ka sotsiaaltoetustest, sealhulgas siis ka...

Pensionite vähendamisest?

Ei, pensionite vähendamist ei ole valitsuskabinetis arutatud. Erinevad poliitikud on kabineti arutelusid erinevalt kajastanud, aga eks inimesed saavadki mõttevahetustest erinevalt aru. Teravaid vastuolusid ei ole pensioniteema arutamisel olnud. Ma ei tea ühtki ministrit ega erakonda, kes oleks nõudnud valitsuskabinetis pensionite vähendamist.

Kui te ei suuda täiendavas, minimaalselt kolmes miljardis kroonis kokku leppida ja Rahvaliidu nende kulukate ettepanekutega minema lööte, mitu kuud Eesti täiendava kärpeta vastu peab?

Ma kõigepealt loodan, et Rahvaliidu laua taha istumise taga on ikkagi siiras soov, noh… Et see ei ole lihtsalt soov saada pildile, näidata enda lippu, vaid see on ka sisuline tegevus. Tulla nüüd sotsiaalsete teemadega välja, oleks lihtsalt populistlik.

Mida see tehniliselt Eestile tähendaks, kui parlament ei suuda 3,4miljardilist negatiivset lisaeelarvet veel vähemalt kolme miljardi jagu kasvatada?

See tähendaks üle 4%-list eelarvedefitsiiti. Me ei läheks lähitulevikus eurole üle. Meie vastu hakkavad huvi tundma rahvusvahelised finantsinstitutsioonid, IMF ja teised.

Kui parlament ei suuda 3,4 miljardile kroonile vähemalt 3-4 miljardit lisada, tekivad riigil raskused enda kohustuste täitmisega? Palgad ja toetused jäävad välja maksmata?

Teatud lühiajalisi probleeme võib tekkida, aga need ei ole fataalsed. Nagu ma ütlesin, meil on olemas reservid, mida saame kasutusele võtta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing