Advokatuur: tasuta õigusabiks pole piisavalt raha

27. mai 2009, 09:14

Advokatuur saatis justiitsministrile kirja,
kus teeb ettepaneku leida võimalusi riigi õigusabiks ettenähtud kulude
optimaalseks jagamiseks - kuigi nõudlus riigi õigusabi järele on märgatavalt
suurenenud, kuivab riigi selleks eraldatud raha järjest enam kokku.

„Advokatuur palub justiitsministeeriumil kaaluda kõiki võimalusi, vajadusel ka seadusemuudatuste algatamist, riigi õigusabi taotluste kriitilisemaks hindamiseks nende rahuldamisel, eeskätt kaasuspõhiselt, aga ka taotleja tegeliku majandusliku toimetuleku alusel,“ ütles advokatuuri esimees Aivar Pilv.

Pilv lisas, et praeguses olukorras oleks vajalik, et riigipoolse piiratud rahalise ressursi tingimustes pööraksid uurimisasutused ja kohtud senisest enam tähelepanu riigi õigusabi taotluste rahuldamise alustele.

Riigi õigusabi seaduses on sätestatud kaksteist juhtu, mil riigi õigusabi osutamisest on võimalik keelduda, näiteks kui riigi õigusabi taotleja on ise võimeline kaitsma oma õigusi, kui taotlejal on võimalik kulud õigusteenusele kanda oma olemasoleva ja suuremate raskusteta müüdava vara arvel, kui kulud õigusteenusele ei ületa eeldatavasti taotleja kahekordset keskmist ühe kuu sissetulekut, jne.

Advokatuuris toimus 19. mail advokatuuri juhatuse, kantsleri ja riigi õigusabi osutavate advokaatide kohtumine riigi õigusabi teemal. Kui võrrelda riigi õigusabi rahuldatud taotluste mahtu eelmise aastaga, siis advokatuuri jooksva statistika alusel on see käesolevaks ajaks kandunud juba 2008. aasta augusti lõpu tasemele, mis näitab selgelt suuremat nõudlust riigi õigusabi järele. Samas on riik käesoleval aastal oluliselt vähendanud riigi õigusabiks ettenähtud vahendeid ning ees ootavad riigi õigusabile minevate summade täiendavad, üle viie miljoni krooni suurused kärped.

Valdava osa riigi õigusabist moodustab määratud kaitse kriminaalmenetluses, mille raames on ühtlasi ka kõige suurem vajadus isikute põhiõiguste piisava kaitse tagamiseks. Seetõttu peab advokatuur oluliseks eelkõige riigi õigusabiks ettenähtud vahendite piisavust kriminaalmenetluses, samuti väärteoasja kohtumenetluses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. May 2009, 11:15
Otsi:

Ava täpsem otsing