Auto Halle Lätis: autoäri lõppeks, kui inimesed sõidaksid hobukaarikutega

27. mai 2009, 14:19

Majanduskriisi trotsides avas Auto Halle
Riias läinud nädalal ligi 10 miljonit eurot maksnud autode müügi- ja
hoolduskeskuse, ehkki automüügi käibed on mitu korda kahanenud. Ettevõtte juhi
sõnul lõppeks autoäri vaid siis, kui inimesed asuksid homme hobukaarikutega
sõitma.

„Autoäri oleks täielikult lõppenud siis, kui inimesed hakkaksid homme sõitma hobukaarikutega,“ ütles firma juht Tõnu Piirmaa. „Nullist alustajal oleks raske, kes aga juba mõnda aega on tegutsenud, suudab hoolduse najal mingi käibe tekitada,“ lisas ta.

Piirmaa ei salga, et Auto Halle käive on 2007. aastaga vähenenud kolm korda ja läinud aastaga võrreldes 50%. „Tänavu 400 autot ära müüa on keeruline,“ ütles ta. Hoolduse osakaal käibest on varasemalt 30%-lt kasvamas 60%-le.

Üks suuremaid takistusi autoturul on pankade ja liisingufirmade tegevus, mis müüvad oma laoseisu. „Tunneme reaalselt, et liising müüb oma autoladu ja tänu sellele oleme mitmest kliendist ilma jäänud,“ ütles Piirmaa. See on aga selge, et auto ostmiseks on praegu soodne aeg – nii tootjad kui ka müüjad on valmis tegema suuri allahindlusi.

Kulude kokkuhoiuks on Auto Halle koondanud 20% töötajatest ja ka palku on kärbitud 20%. Muutunud on palgamudel – püsipalga asemel on suurem osa boonustel. Omanikud toetasid firmat miljoni euroga, et halvad ajad üle elada.

Piirmaa sõnul pole rasketest aegadest hoolimata täna suurtest automüüjatest veel keegi Lätist lahkunud. Välismaised firmad pole isegi palku kärpima hakanud. „Lääne autofirmad ei ole nii pessimistlikud kui meie, nad on harjunud, et majanduses tuleb ette ka madalseise,“ ütles Piirmaa.

Läti praeguse ärikliima kohta ütles Piirmaa, et tööandjale on olukord Läti tööturul praegu oluliselt parem, kuid halb on olnud nii käibemaksu kui ka kütuseaktsiiside tõstmine. Eriti halb oleks, kui Läti valitsus otsustaks lati devalveerida. „See hävitaks keskklassi,“ ütles Piirmaa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. May 2009, 15:14
Otsi:

Ava täpsem otsing