E.Energy üritab Lätis vastuvoolu ujuda

27. mai 2009, 14:27

Eesti Energia tütarfirma Lätis E.Energy
loodab üldises majanduslanguses ujuda vastuvoolu ja suurendada oma klientide
hulga aasta lõpuks kahesajale.

Praegu on firmal Lätis kliente veidi üle saja. Suuremate ettevõtete järel on kavas ette võtta väiksemad firmad ja nende seast uusi kliente leida, ütles firma juht Aivar Tihane. Turuosa on kasvanud läinud aasta 1%-lt praeguseks 5-6%le.

Majanduskriisis on järsult vähenenud elektri tarbimine. Suurimatel tööstusettevõtetel keskmiselt 20%, mis teeb üldiseks majandusaktiivsuse languseks vähemalt 30%. Tihane, kes on ka Läti Eesti kaubanduskoja juht, tunnistab, et on Eesti firmade püsimajäämise pärast Lätis praegu rohkem mures kui veel paar kuud tagasi. Langus on järsem kui roostetanud liigestega majanduse läbiraputamiseks hea.

„Paljud Eesti firmad Lätis on projektipõhised. Kui partnerid vastu peavad ja äri on, on hästi. Samas on palju selliseid firmasid, mille olemasolu paar olulisemat tagasilööki võivad kahjustada. Selles mõttes on olukord väga ärev,“ ütles Tihane.

Ärikliimas on juba välja löönud langeva majanduse probleemid - ringvõlgnevused. Kahekuuliseks veninud makseperioodi ei ole enam erand. Kodumaise tarbimise kukkumine on fenomenaalne. „See on deflatsiooni kõige hullem nägu. Isegi kui inimestel raha tekib, lükatakse tarbimine edasi, kuna üldine arusaam on, et majandus pole veel põhjast läbi. Oodatakse mingeid müstilisi võimalusi, kus kinnisvara ja autosid saab muidu,“ ütles Tihane. Positiivse poole pealt on oluliselt paranenud töödistsipliin, mis Lätis on olnud Eesti ettevõtjate üks tülikamaid probleeme.

Millal Läti majandus toibuma hakkab, on Tihase arvates pigem politoloogide hinnata. Palju asju on kinni poliitikute taga, sealhulgas Läti suureks paisunud bürokraatliku riigiaparaadi reform, kus sisulised kärped peavad enne algama, kui neid saaks jätkata, üles Tihane. Samuti on palju ära teha läbipaistvuse ja ausa konkurentsi alal. „Oleme Lätis pakutud hinnaga ridamisi hankeid võitnud, kuid ükski pole lepinguni jõudnud,“ ütles Tihane. „Kogemused näitavad, et teisi nuppe vajutamata on riigihangetel võimatu läbi lüüa.“

Raskuste kiuste on Läti siiski perspektiivikas turg, kus ka ehitus pole end ammendanud. „Nii kinnisvara kui ka ehitus tulevad tagasi, küsimus on - millal,“ ütles Tihane. Tuleb ka järgmine Eesti investorite laine Lätti, praegu on lihtsalt kahe laineharja vaheline periood.

E.Energy ise sihib juba Leedu turgu, kus Ignalina reaktori sulgemine muudab ka Leedu poliitikuid importenergia suhtes leplikumaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. August 2009, 10:30
Otsi:

Ava täpsem otsing