Läti lõbutüdrukud majanduse taastumisele ei viita

27. mai 2009, 14:37

Millist näitajat võiks jälgida, kui
tahaks tabada hetke, mil majandus hakkab surutisest välja tulema? Mõned vaatavad
kaubavahetuse mahte, mõned keskpankade raha pakkumist, vähesed arvavad, et
kinnisvaraturult leiab majanduse taastumise signaale.

Bloombergile kommentaari kirjutanud Matthew Lynn soovitab aga need kõik unustada, kuna praeguse krediidikriisi õppetunni järgi ei anna ükski traditsiooniline majanduse olukorra mõõdik õiget vastust.

Lynn soovitab jälgida hoopis abieluväliste suhete arvu ja Läti lõbutüdrukute hindu. Ja mõlemad viitavad jätkuvale majanduse nõrkusele.

Ühendkuningriigi abieluinimesi kokku viiv internetilehekülg (www.illicitecounters.co.uk) analüüsis lehe külastatavust ja leidis, et nii lehe liikmete arv kui ka külastatavus suurenesid, kui FTSE-100 indeksi trend muutus. Kui turg kukub, sukelduvad inimesed armuafääridesse, kui turg tõuseb, on seis samasugune. Kui aktsiate hinnad liiguvad külgsuunas, hoitakse aga oma partnerist kinni.

"Seda saab põhjendada inimeste enesekindluse tasemega," kommenteeris internetilehe esindaja Rosie Freeman-Jones. "Kui turud tõusevad, arvavad inimesed, et võivad luua abieluväliseid suhteid, kuna tunnevad, et võivad teha mida iganes. Kui turg on põhjas, otsivad inimesed aga pinge maandamiseks uusi mooduseid," selgitas Freeman-Jones.

Sarnaselt on ka finantsblogi Bronte Capital pidav John Hempton uurinud Baltimaade majandust, kasutades majandusolukorra peeglina Läti seksitöötajate teenuste hindu – praegu umbes 30 latti standardteenuse eest. "Prostitutsiooni lepingulised tähtajad on lühikesed (üks tund, üks öö) ja turule sisenemine piiranguteta," rääkis Hempton. "See tähendab, et hinnad on väga paindlikud," lisas ta.

Hempton väidab, et kuna hinnad on aastaga umbes kaks kolmandiku kukkunud, on Läti ja teisedki Baltimaad hiiliva deflatsiooni taustal endiselt hädas.

Matthew Lynni arvates võib see mõõdik majanduse olukorrale viidata küll. Kui prostitutsioon oleks kõikides riikides legaalne, saaks sellest keskpankadele jälgimiseks hea indeksi.

Kuna Läti lõbutüdrukud viitavad deflatsioonile, peaks IMF ja enamus Euroopa pangandussüsteemi jääma häireseisundisse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. May 2009, 16:14
Otsi:

Ava täpsem otsing