Rohelise tee ekstrakt võimaldab ravida leukeemiat?

27. mai 2009, 13:50

Rohelises tees sisalduva kemikaali
epigallokatehhiin-galaat (EGCG) kliinilistel katsetustel leukeemia raviks jõuti
positiivsete tulemusteni. Katsetes selgus, et kroonilist lümfoidset leukeemiat
põdevad patsiendid taluvad kapslina manustatava kemikaali kõrgeid doose küllalt
hästi ning kolmandikul patsientidest vähenes lümfotsüütide arv.

"Me näitasime, et patsiendid taluvad rohelise tee ekstrakti väga suurtes doosides ning paljudel ravimit tarbinud inimestel taandus krooniline lümfoidne leukeemia mingil määral,“ ütles uurimuse esimene autor, hematoloog Tait Shanafelt. "Suuremal osal uurimuses osalenud suurenenud lümfisõlmedega inimestest vähenes lümfisõlmede suurus 50 protsendi võrra või rohkemgi.“

Krooniline lümfoidne leukeemia (KLL) on üks levinumaid leukeemia vorme, millele ravi siiani leitud ei ole. Vereproovide abil on võimalik haigust küll varakult diagnoosida, kuid seejärel seisneb arstide tegevus vaid haiguse edenemise jälgimises. Peaaegu pooled haigestunutest põevad haiguse agressiivset vormi, mis viib kiiresti enneaegse surmani. Teadlased loodavad, et EGCG stabiliseerib KLL-i patsientidel, kelle haigus on varajases arengujärgus, või võimaldab kombineerituna teiste meetoditega haigust isegi ravida, kirjutas Physorg.

Hetkel tegeldakse juba kliiniliste testide teise faasiga, kus kõik osalevad patsiendid saavad esimeses katses kasutatud doosidest kõrgeimat. Kliinilised testid on viimaseks arenduseks projektis, mille alguses uuriti rohelise tee ekstrakti mõju vähirakkudele. Kui laborikatsetes leiti, et ekstrakt on väga tõhus leukeemiarakkude tapja, katsetati seda ka loomakudede ja inimese rakkude peal laboris. Seejärel saadi luba ka inimkatseteks.

Esimeses kliinilises testis osales 33 patsienti, kes manustasid ravimit suu kaudu kaheksas erinevas doosis. Doosid ulatusid 400 milligrammist 2000 milligrammini kaks korda päevas. Teadlased jõudsid järeldusele, et ka 2000 milligrammi kaks korda päevas pole veel maksimaalne patsientide poolt talutav doos. Seetõttu on võimalik doosi suurendades potentsiaalse ravimi efektiivsust veelgi tõsta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. September 2009, 13:36
Otsi:

Ava täpsem otsing