India pank - miks mitte osta?

Romet Kreek 28. mai 2009, 00:00

Indias on valimised seljataga ja aktsiaturg reageeris tulemustele võimsa tõusuga. India sai kindlama valitsuse, mis plaanib sel ajal, kui lääne valitsused paisutavad defitsiite ning trükivad raha pangandussüsteemi ja majanduste elavdamiseks, viia ellu hoopis ettevõtete erastamiskava. Suurde eufooriasse ei maksa sattuda, kuna Indias jahvatavad bürokraatiaveskid iseäranis aeglaselt.

India pangandus tundub pikas perspektiivis üha atraktiivsem võrreldes USA või Lääne-Euroopa pangaaktsiatega (viimased sobivad spekuleerimiseks paremini), kuna India majandus on tugevam. Majandus siiski kasvab, nagu ka rahvaarv ja sissetulekud. Need loovad eeldused panganduse kasvule.

Riikide laiapõhjalisest majandusarengust saab investor osa pangaaktsiate ostu kaudu. India suuruselt teise panga ICICI Banki aktsia hoiutähed on USA aktsiaturul (sümbol IBN). Ei saa öelda, et panka ei mõjuta üleilmne krediidikriis. Ka Indias ei ole ettevõtted ja kodumajapidamised enam superoptimistlikud. Üleilmse väliskaubandusaktiivsuse languse tõttu saab ka India eksport oma hoobi. Ka India pangad on välismaalt mahtude kasvatamiseks laenu võtnud.

Kõnealuse panga juht Chanda Kochhar ütles konverentskõnes analüütikutele, et lõppenud majandusaasta vältel oli kõik ülikiires muutuses. Ta jagas märtsis lõppenud majandusaasta kolmeks. 2008. aasta aprillist septembrini olid ettevõtted investeeringute suhtes positiivselt meelestatud. Jaeklientide nõudlus oli tugev säästu- ja investeerimistoodete osas (indialased armastavad säästa kulda ostes, kuid kõrge kulla hind on pannud alternatiivseid säästuvõimalusi otsima). Septembrist detsembrini andis tunda nii üleilmne kui ka kohalik likviidsuskriis. Ärikindlus kadus. Pankadevahelisel rahaturul kerkis intress järsult. Valitsuse võlakirjade tootlus kukkus tugevasti. Detsembrist märtsini jäi majandus nõrgaks. Kuna valitsus on rohkem laenu võtmas, on valitusse võlakirjade tootlus tõusnud. Likviidsus on pangandussüsteemis paranenud.

Pank maksab rahaturult võetud laene tagasi, kaasates selleks rohkem klientide hoiuseid. Pank on saanud loa avada veel 580 pangakontorit, mis plaanitakse töösse saada 2010. aasta märtsiks. Lisaks kontorivõrgule kasutab pank müügikanalina internetti, mobiilipangandust ja agentuuripangandust (midagi Eesti Posti ja SEB postipanga laadset).

India majanduses toimuvad radikaalsed muutused. Pank prognoosib, et inflatsioon kukub 12,9 protsendilt 0,6 protsendile. Mõningad märgid India majandusolukorra paranemisest on olemas. Automüük on kasvanud kolm kuud järjest. Tööstuses on tootmisvõimsuste kasutamine kasvanud. Pank on nautinud kiiret laenuportfelli kasvu.

Pank näeb kasvu maapiirkondades, kus tarbimine kasvab. Indiale omapäraselt on kasvav trend töötasu maksmine rahas. Palju indialasi elab üle maailma, kes saadavad kodumaale lähedastele raha ja hoiustavad. Nende teenindamiseks on pangal märkimisväärsete mahtudega tütarpangad Suurbritannias ja Kanadas ning Venemaal. Pangal on enamusosalus kindlustuse ja varahalduse ühisettevõtetes.

Analüütikud on India pangaaktsia suhtes positiivselt meelestatud (24 ostusoovitust, 8 hoia-soovitust ja 5 müügisoovitust.) Aktsia ei ole odavate killast. Aktsia P/E suhe on 22, tuleva aasta prognoositud kasumite põhjal aga 18. Aktsia hinna-raamatupidamisväärtuse suhe oli 1,8, dividenditootlus 1,5%. Pangal on laenuportfell sama suur kui hoiuste maht.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing