Sotsid on käibemaksu tõusu vastu

30. mai 2009, 14:28

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus ei
nõustu maksutõusu kavaga, mis jääb valdavalt väiksema sissetulekuga inimeste
kanda ning ei anna kindlust, et riigieelarve tulud ja kulud oleksid tulevikus
tasakaalus, teatas erakond.

SDE esimehe Jüri Pihli sõnul on riigi kulude kärpimisel inimlikud piirid ning paratamatult tuleb mõelda ka tulude suurendamise võimalustele. “Kahetsusväärsel kombel on valitsusvastutust kandvad erakonnad jõudmas kokkuleppele, mille tulemusena tõusevad vaid kaudsed maksud. Eriti valus saab olema kavandatav käibemaksu tõus,” ütles Pihl.

Sotsiaaldemokraadid on kahe aasta jooksul tõrjunud seda ettepanekut kahel põhjusel. Esiteks tõuseb selle tagajärjel eelkõige nende inimeste maksukoormus, kelle kogu tulu kulub tarbimisele. Need on eelkõige pensionärid, töötud ja keskmisest vähem teenivad töötajad. “Me ei pea õigeks, et valitsussektori tasakaalu huvides suurendatakse nende inimeste panust ühiste huvide nimel ning vähendatakse suurepalgaliste osalust. Vastutus riigi tuleviku eest on ühine ja järelikult peavad kõik seda vastutust ka võrdselt ja võimetekohaselt kandma,” nentis Pihl.

Teiseks on Pihli hinnangul tarbimismaksude osakaal riigi tuludes niigi kõrge ja selle edasine tõstmine on riigi tulude suurendamise võimalusena ettearvamatu. “Ei saa olla kindel, et majanduslanguse tingimustes loodetud tulu riigikassat ka tegelikult täidab,” lisas SDE esimees.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. May 2009, 15:48
Otsi:

Ava täpsem otsing