Olukorrast riigis: kas e-valimisi on ikka vaja

31. mai 2009, 13:24

Ajakirjanikud Kalle Muuli ja Anvar Samost
vaagisid täna raadiosaates „Olukorrast riigis“ küsimust, kas e-valimisi on ikka
vaja, kui need ei taga põhiseaduses salajasele hääletamisele ette nähtud
tingimuste täitmist, mida Eesti üks suuremaid erakondi on aktiivselt
demonstreerimas.

Küsitavaks on e-valimised muutnud Keskerakonna püstitatud valimistelgid, mille ühes nurgas saab ka e-hääletada. Kes seda veel teha ei oska, saavad erakonna aktivistidelt juhatust. Tekib küsimus, kas neid inimesi mõjutatakse või „aidatakse“ muul moel, ütles Samost. „Milliseks kujuneb e-hääletuse õpetuse ulatus sügisel (kohalike omavalitsuste valimistel), võib ette kujutada,“ ütles Samost.

E-hääletuse süsteem ei vasta ka ilma Keskerakonna telkideta tingimustele, mida salajane hääletamine eeldab, ütles Muuli. Ka Samost oli seda meelt, et tänu e-valimistele on olemas instrument, millega valimisi kahtluse alla panna. See pealegi ei ole enam teoreetiline võimalus, vaid on läinud nädalal Keskerakonna liikme suu läbi ka välja öeldud.

Kalle Muuli sõnul käitub Keskerakonna liider Edgar Savisaar nagu metsa sanitar poliitikadžunglis, kes seaduselüngad ja augud ära proovib, et tuua nõrkused ilmsiks ja need likvideerida. Nii erakorra rahaasjad kui kampaaniad kõiguvad seaduse piirimail või üle selle.

Samas pole näha, et Eesti seadusloojad lünki täita üritaks, kuna see riivaks ka teiste erakondade huve. „Kui poolseaduslikud võimalused raha hankimiseks kinni pannakse, kannataks ka teised erakonnad,“ ütles Muuli. Ning ilmselt on järgmistel valimistel ka teised erakonnad oma telkidega väljas, kuna olukorras, kus välireklaam on keelatud, on see väga atraktiivne kampaaniategemise vahend.

Kalle Muuli sõnul ei ole näha, et valimisaktiivsus e-valimiste võimaluse pakkumisest eriliselt tõuseks – lihtsalt osa inimesi on valinud hääletamiseks teise vahendi. Pigem natuke jalavaeva ja väike jalutuskäik valimijaoskonda kui see segadus, vaidlused ja kahtlused, mis mugavuse nimel e-valimistest võib tekkida või tekitatakse.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. May 2009, 15:03
Otsi:

Ava täpsem otsing