USA silub suhteid Hiinaga

31. mai 2009, 17:12

USA tahab majandussuhtes Hiinaga pöörata
uue lehekülje ning arendada maailma ühe suurima majandusruumiga tihedamaid
suhteid.

Pühapäeval Hiinasse saabunud USA rahandusminister Timothy Geithner ütles, et president Barack Obama valitsus tahaks aastate järel, mida on ilmestanud arvukad kaubandustülid, arendada Hiina ja USA vahel välja samasuguse töösuhte nagu viimastel kümnenditel Euroopa majanduslike suurvõimudega, vahendas agentuur AP.

Tülide taga on olnud USA rekordilised defitsiidid kaubavahetuses Hiinaga. Visiidi käigus on Geithneri üks eesmärke ergutada Hiina valitsust kardinaalselt muutma Hiina ekspordile orienteeritud majandusmudelit, et see edaspidi paneks USA turule eksportimise asemel rohkem rõhku sisetarbimise suurendamisele.

Hiina omakorda tahab Geithnerilt kuulda, et Hiina valitsuse investeeringud USA valitsuse võlakirjadesse ei ole ohus USA paisuvast defitsiidist, mis riskib kasvada juba rekordilisele 1,84 triljonile dollarile. Hiina tahab kindlust, et et nõrk dollar või inflatsioon kriisi ületamiseks USA majandusse pumbatud rahast investeeringute väärtust ära ei sööks.

Hiina on USA suurim laenuandja – Hiina käes on 768 miljardi dollari väärtuses USA valitsuse võlakirju. Viimasel ajal on Peking hakanud USA eelarvedefitsiidi pärast järjest häälekamalt muretsema. 23 Hiina analüütikust 17 hindasid investeeringud USA riigi võlakirjadesse Hiina majanduse jaoks „suureks riskiks“. Enamus ei soovitanud siiski võlakirjadest kiiresti vabaneda, kirjutas Pekingi ajaleht Global Times.

Geithner kohtub Hiina kõrgete võimukandjatega, sealhulgas peaminister Wen Jiabaoga, ning peab loengu maailmamajandusest ja USA-Hiina suhetest Pekingi ülikoolis, kus ta omal ajal hiina keelt õppis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. May 2009, 17:28
Otsi:

Ava täpsem otsing