Laenud hapnevad USAs hoogsalt

Romet Kreek 01. juuni 2009, 00:00

Neljapäeval USA hüpoteekpankade assotsiatsiooni (MBA) avaldatud andmete alusel on 12 protsendil USA eluasemelaenudest probleemiks tagasimaksmine - osa laenude tagatisi on juba sundmüügis, teiste puhul ollakse maksegraafikust kinnipidamisega hädas. Kui varem andis tooni rämpshüpoteeklaenude hapnemine, siis esimeses kvartalis on üha kasvava osakaaluga kõrgeima krediidiskooriga kodumajapidamistele antud kodulaenud. Osa häid pangakundesid on kaotanud töö ja nüüdseks on ka juba säästud ära kulutatud.

Tegu on raskustes eluasemelaenude rekordtasemega alates 1972. aastast. Parima krediidiskooriga kundede osa värsketes halvaks läinud kodulaenudest moodustas rekordilised 29 protsenti.

"Kui inimesed ei saa palgatšekki, ei suuda nad ka hüpoteeklaenu teenindada," ütles MBA peaökonomist Jay Brinkmann Bloombergile. "Mida kauem majandussurutis kestab, seda rohkem inimesi kulutab ära säästud , mis viib kasvavate maksuraskusteni ja eluasemete sundmüükideni."

Eluasemete sundmüügid jätkuvad tõenäoliselt ka pärast seda, kui majandus hakkab taastuma. USA analüütikud on prognoosinud, et majanduse taastumine algab juba tänavu. 72 protsenti analüütikutest prognoosis, et eluasemete müük võib teha põhja selle aasta keskpaigas. Kuus analüütikut kümnest uskus, et uute eluasemete ehitus teeb kah samaks ajaks põhja ära. 40 protsenti uskusid, et eluasemehinnad jätkavad langust, mis jätkub 2010. aastasse või kauemgi.

Aprillis kukkus uute eluasemete müük aastataguse ajaga võrreldes 34 protsenti. Sundmüügid meelitasid ligi põhjaõngitsejatest ostjaid. Märtsiga võrreldes kasvas aprillis juba kasutuses olnud eluasemete müük 2,9 protsenti. Mediaanhind kukkus aastaga 15 protsenti, kusjuures sundmüükide osa oli 45 protsenti. Realtorsi andmetel viisid sundmüügid esimeses kvartalis USA eluasemete mediaanhinda alla 14 protsenti, 169 000 dollarile. Tegu on rekordilise kukkumisega.

Tekib küll küsimus, millise ime läbi peaks USA majandus langusest kiiresti välja tulema, nagu suur osa analüütikuid on prognoosinud. Kui tööpuudus kasvab ja töö kaotanud korralike kundede säästude lõppemisest tingituna ei suuda needki enam laene teenindada. Pankadele tuleb sellest uusi kahjumeid, nagu ka üle maailma võlakirjaomanikele. Positiivne on, et julgetakse sundmüükidest eluasemeid osta. Ehitusturule, millest minagi mitmete USA ehitusfirmade aktsionärina osa saan, võib jääda känguma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing