Vineer Lutheri kvartalist ei kao

Urmas Oja 01. juuni 2009, 00:00

Põhjaliku ja edumeelse loominguga arhitektuuribüroos Kosmos töötav Tüür suutis oma võistlustööga Kullo panna kõigile teistele osalejatele üllatavalt pika puuga ära. Mitte keegi teine, kui mitte arvestada üht kurioosset katset täita ala n-ö vanaaegse kitšiliku uushoonestusega, polnud võimeline siduma uushoonestust nii vahetult tööstuskvartali ajaloolise mineviku kui ka tänapäeva linnaruumi vajadustega.

Need tumeoranžid, pruunikad pinnad, mis uue hoonestuse katuste ja seintena kaarduvad, on valmistatud fassaadivineerist ning viitavad otseselt Lutheri vabriku maailmakuulsaks teinud painutatud vineerist toodangule. Hoonete ülejäänud välisseinad on kaetud krohviga, millesse on segatud karuse struktuuri saavutamiseks põhku. Loodud keskkond pole aga liialt retro, on mänguline, ent ka range, kui vaadata süstemaatilist püstakendega kaetud majaseina.

Tüüri loodud uued majad paistavad distantsilt nagu vanale modernistlikule vineeripainutamise traditsioonile viitavad objektid. Nende vorm, koos pisimagi eelteabega, mis seal kvartalis kunagi sündis, viib mõtted ajalukku. Või vähemalt tekitab küsimusi, mis põhjusel sellised tohutud kaarduvad moodustised on tekkinud. Ja kui arvestada, et enamasti mängitakse vormi ja materjaliga ikka üsna pidetult, siis sel korral pakkus ala ise võimaluse nende dünaamiliste vormide tsementeerimiseks. Tasakaal Tüüri loodud keskkonna literatuursuse ja funktsionaalsuse vahel on hea ja muutub kindlasti ideeprojektist tööjoonisteks saamise protsessis veelgi läbitöötatumaks ja põhjendatumaks.

Kui vaadata plaani, siis torkab esmalt silma tohutu suur park keset ruudukujulist piirkonda. Tegelikult moodustab see vaid 1/9 terviklikust alast, kus leidub rohelisi nurgakesi ja kujundatud pargisoppe veel mujalgi. Seega annab uus Lutheri

kvartal, kui selle venemaalastest arendajad projekti bravuurikast algusest ka finišisse tüürivad, Tallinna linnale juurde just seda, mida siin vajaka jääma kipub - linnalist tihedust ning rohelust korraga.

Nii mõnigi teine võistlustöö oli keskendunud piirkonna päris tihedale täisehitamisele, mida nägi ette ka tingimustik. Enamikul ei olnud õnnestunud luua nii hubast parki, mis siin oma traditsioonilise, isegi vanamoodsalt kaarduva rajateedevõrgustikuga kõlab kenasti kokku Lutheri kvartali ajaloolise hoonestusega, mida nii krundi piiril kui ka maamärkidena selle sees ohtralt alles, keskkonda loomas on. Parkidele ja keskpargile sekundeerivad terrassid ja rõdud, mis hoonestuse seinteks ja katusteks kaarduvast vineermaterjalist välja ehitatud.

Kullo paneb ette, et kvartalit läbivad liikumissuunad oleksid diagonaalsed ning uushoonestus ajaloolisest poolest selgelt eristatav.

Nii asubki üks ühel, teine teisel pool keskset rohelust ja hingamisruumi jääb mõlemale. Uued ja kõrgemad majad on seal pool, kus on ka sellist arhitektuuri viljelev kesklinn. Madalam ajalooline hoonestus Pärnu maantee ja Vineeri tänava pool viitabki aga juhuslikult sellele mastaabile, mis uuest

Lutheri kvartalist väljudes sellel suunal ees ootab. Lisaks on uutest kõrgematest majadest võimalik nautida üle ajaloolise poole avanevaid vaateid ja sealt saabuvat valgust.

Uues pargis jalutavale või puhkavale inimesele avanevad uued hooned lähedalt isegi futuristlikena. Siin hakkab kõlama nende vahetum ilme, mitte tervikvorm. Ning nii astuvad need värskematena vanade ehitiste taustal ka välja.

Uued majad on julged ja iseteadlikud, ent mitte liialt pealetükkivad. Seesuguseid maju ja säärast keskkonda saab tulevikus näha tõesti vaid Lutheri kvartalis ning karta on, et seda tullakse sinna ka meeleldi vaatama.

Uute hoonete esimesel korrusel paiknevad äripinnad, mida tänu külgnemistele annab liita suuremateks ühikuteks ning millesse kõigisse on võimalik anda pääs nii kvartali keskmest kui ka välisperimeetrilt. Mitu sissepääsu tagab äripinnale vajaliku paindlikkuse ajas muutuvate funktsioonide tarvis. Hoonestuse teisel korrusel asuvad bürood, kuhu on otsepääs hoone õuealadelt. Kolmandast korrusest alates on majad korterite päralt, millest paljud mõnusad nurgaapartemendid ning mitmed ulatuvad läbi maja.

Lutheri kvartali sisuks saav idee on koondada kvartalisse noorte ja laste vaba aja keskuse funktsioonid, mis annavad kvartalile selge identiteedi. Tallinnas puudub ala, mis oleks selgelt laste ja noorte vaba aja ja innovatsiooni keskus. "On vaid hajusalt paiknevad ringiruumid, mis ei võimalda tekkida sünergial," selgitas Tüür. Keskus Kullo on ainus omataoline Tallinnas ja asukoha ning mõõtmete poolest väike ja ebapiisav.

"Loodav Laste ja Noorte Huvi ja Innovatsioonikeskus VÄLE on kvartali tuumaks, mida toetavad kvartalist üle tee asuv kool ja loodav lasteaed. Keskus VÄLE rajatakse koostöös ELi regionaalarengu fondidega. Keskuses leiavad endale koha tehnikalabor, muusikahoov, keemia- ja biolabor, botaanikaaed Troopiline Kookon, geo- ja paleantoloogiakeskus, mereselts, tuuleuuringute labor Piloot, kontsertsaal, tantsustuudio Perdix, mängu- ja animafilmi stuudio 12 Platood, sillaehituslabor Üle, lasteaed Kvark, idakultuuri ühing "Teemaja", hüppe- ja ronimisekookon, füüsikaselts "Astro-droom", trükikoda Ilmuti, kivi- ja puidukoda, ilmajaam Homme, et nimetada vaid mõned potentsiaalsed algrakukesed," seisab põhjalikus seletuskirjas.

Tallinn on selliseks lükkeks juba ammu valmis olnud. Jääb loota, et põhjalik ja professionaalne töö ka teoks tehakse. Seal pargis tahaks istuda juba täna.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:57

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing