Jääringid Baikalil pole siiski tulnukate töö

01. juuni 2009, 18:06

Aprillis märkasid Rahvusvahelise
kosmosejaama pardal olevad astronaudid Baikali järve jääl hiiglaslikke ringe.
Teadet levitasid uudisteagentuurid üle maailma kui müstilist ja seletamatut
nähtust. Tegelikult pole need ringid sugugi mitte müstilised ega ka
seletamatud.

Põhjuseks on järvepõhjast üles kerkiv metaan ja sellega kaasnev soojem vesi. Ringid pole ka uus nähtus. Astronaudid on neid märganud ka 1985. ja 1994. aastal ning nad kujutavad endast ringikujulist õhema jääga piirkonda. Maa pöörlemisest tekkiva Coriolisi efekti tõttu tõuseb metaan koos soojema veega ülespoole spiraalikujuliselt keereldes. Samal põhjusel tekivad atmosfääris ka alati kindlas suunas pöörlevad tsüklonid (põhjapoolkeral vastupäeva ja lõunapoolkeral päripäeva).

„Soe vesi sulatab jääd altpoolt ning tekitab õhema jääga ringi, mille diameeter ulatub mitmetesse kilomeetritesse,“ ütles ökoloog Marianne Moore Wellesley kolledžist, kes on koos vene teadlastega mitu aastat Baikali elustikku uurinud. Baikal on piklik riftiorus paiknev järv, millele maailmas sügavuse poolest võrdset ei leidu. Ka mahult on Baikal suurim mageveejärv maailmas. Järves on tervelt viiendik kogu maailma vedelast mageveest.

Ka Venemaa võimudele pole ringid uudiseks ning inimesi on hoiatatud, et suvel ja sügisel võivad ebatavaliselt suured järve põhjast tõusvad metaanikogused kujutada laevadele tõsist ohtu, kirjutas LiveScience.

Tõenäoliselt tekib ringe jääle iga paari aasta järel, kuid nende suuruse tõttu on neid jäält võimatu ning isegi läheduses paiknevailt mägedelt väga raske märgata. Metaani eraldumisele aitab ilmselt kaasa piirkonna kõrge seismiline aktiivsus. Baikal paikneb maakoore õhenemise ja rebenemise tõttu tekkinud sügavas riftiorus, kus esineb sageli maavärinaid.
Jääringid Baikalil pole siiski tulnukate tööJääringid Baikalil pole siiski tulnukate töö

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2009, 19:23
Otsi:

Ava täpsem otsing