Pank hammustab liiga suure suutäie

01. juuni 2009, 06:41

Osa ettevõtjaid on asunud otsekorralduse
hinda pankades alla kauplema, sest see tundub neile liiga soolane. Elisa Eesti
juhi Sami Seppäneni väitel on teenus Eestis võrreldes Soomega kuus korda
kallim.

"Ühe ülekande hinnatase on erinevates pankades ühtlane ning meie vaatevinklist kindlasti kallis," sõnas Elisa Eesti juht Sami Seppänen. "Võrreldes Soome hinnatasemega on siin hinnad kuus korda kõrgemad," lisas ta.

Seppänen märkis, et pankadega käivad läbirääkimised hinna alandamise nimel. Elisa Eesti klientidest tasub ligi veerand arveid otsekorraldusega ja mobiilsideoperaator teeb koostööd Swedbanki, SEB, Nordea, Sampo, Krediidipanga ja Äripangaga.

Cleanaway tegevjuht Argo Luude oli veelgi kriitilisem ja lausus, et pangad küsivad otsekorralduste eest jõhkrat hinda. "Kaks krooni per ülekanne on absoluutselt ebaõiglane - kui meie küsime mõne konteineri tühjendamise eest 20 krooni ning sellest peame 10% ainuüksi otsekorralduse ülekande eest maksma, siis sellel pole suurt mõtet," selgitas ta.

Kallis teenus on kasulik suurtele pankadele
"Me ei näe põhjust, miks meie peaksime sellistel röövellikel tingimustel pangaga koostööd tegema," sõnas Luude. Kõige suurem pahameel oli tal Nordea suhtes, kes küsis iga otsekorraldusega tehtud ülekande eest ettevõttelt 2 krooni. Seetõttu eelistab Cleanaway Swedbanki, mille pakkumine oli soodsam.

Luude selgitas, et tihti on konkursi tingimustes kirjas, et otsekorralduse võimalus peab olema tagatud vähemalt ühes pangas, ning seetõttu on otsustatud suurpanga kasuks. Cleanaway klientidest tasub umbes 30% oma arved otsekorralduslepingutega.

Nordea Pank Eesti korporatiivpanganduse juht Andreas Laane ütles, et nemad teevad oma hinnakirja vajalikud muudatused vastavalt turuolukorrale. "Praegu ei näe me põhjust otsekorralduse teenuse tasu muuta," kinnitas ta.

Eesti Gaasi juht Tiit Kullerkupp rääkis, et nemad on sõlminud otsekorralduslepingud Eesti kolme suurema kommertspangaga - Swedbanki, SEB ja Sampoga. Nordeaga käivad läbirääkimised. Kokku on Eesti Gaasil kehtivaid otsekorralduslepinguid üle 10 000.

"Me pole sõlminud otsekorralduslepinguid kõikide pankadega, kuna see tõstaks müüdava maagaasi hinda. Sel põhjusel oleme valinud kõige suurema kliendibaasiga pangad," tõdes Kullerkupp.

SEB: tegemist on mugavustootega
Osa ettevõtjaid on aga pankade küsitava hinnaga rahul. Express Posti juhatuse esimees Sven Suurraid ütles, et neil on iga pangaga kokkuleppehinnad. "Need erinevad natuke, kuid suurusjärgud on samad ning praeguse seisuga oleme rahul," kinnitas ta. Express Postil on otsekorraldusi erinevates pankades kokku 150 000-200 000.

SEB põhjendas teenuse kõrget hinda sellega, et tegemist on mugavustootega. "Ettevõte saab suhteliselt paindlikult klientidelt raha koguda, tegemist on mugava tootega," lausus SEB e-tehnoloogia divisjoni direktor Tammo Otsasoo. Otsekorralduse saajalepinguid on SEB-l umbes 1200.

Sampo Panga ettevõtete panganduse divisjoni asedirektori Andrus Soodla hinnangul kasutab otsekorralduse võimalust 50-60% nendest firmadest, kellele see võiks kasulik olla.

Reeglistik võib pankadele muutuda
Euroopa makseteenuste direktiivi tõttu võib muutuda ka otsekorraldusmaksete teenuse hind. "On väga võimalik, et praegune olukord võib Euroopas ühtlustuvate seaduste tõttu tulevikus muutuda ning iga otsekorralduse teenuse osapool peab läbipaistvuse nimel hakkama katma oma kulusid," rääkis Swedbanki äriarenduse arveldustoodete osakonna juhataja Olavi Lepp. Sel juhul võib Lepa sõnade kohaselt juhtuda, et teenuse eest maksavad laekumiste kogujad tulevikus vähem, kuid otsekorraldusega maksmine muutub tasuliseks maksjatele ehk otsekorralduse võimalust pakkuvate firmade klientidele.

Swedbankis saab arveid otsekorraldusega tasuda ligi 3000 ettevõttele. Ligi 29% kõikidest eraisikute kontodelt tehtud maksetest on otsekorraldusmaksed.

Konkurentsiameti järelevalveosakonna juhataja Juhan Põldroosi sõnul on amet seni analüüsinud pankadevahelise otsekorralduse toimimise skeemi vahetult enne selle juurutamist.

Otsekorralduse hindade analüüsimine ei olnud tollal ameti eesmärk. "Kuna otsekorralduse hind kujuneb vabal turul, siis me saame sekkuda siis, kui ilmnevad selged tunnused, et ettevõtjad on omavahel hindades kokku leppinud," selgitas Põldroos.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. June 2009, 12:23
Otsi:

Ava täpsem otsing