Ansip alustab Rahvaliidu ja rohelistega konsultatsioone

02. juuni 2009, 11:50

Sündimata jäänud uue koalitsiooni lepe
rändab prügikasti ning peaminister Andrus Ansip alustab lähipäevil
konsultatsioone Rahvaliidu ja rohelistega, et otsida toetuskohti
vähemusvalitsuse tegevusele.

Rahvaliidu osaluseta vähemusvalitsusse jäänud Reformierakond ning Isamaa ja Res Publica Liit jätkavad tegevust praeguse koalitsioonileppe alusel. Reformierakonna aseesimehe Jürgen Ligi sõnul pole olukord enam mitte ainult halb, vaid ka jabur. "Enda arust me pidasime kolme erakonna vahel läbirääkimisi, aga eile selgus, et me polekski nagu milleski kokku leppinud," laiutas Ligi käsi viidates IRLile, kes kaheteistkümnendal tunnil Rahvaliidu solvangutega loodavast koalitsioonist eemale peletas.

Vähemusvalitsusel tuleb iga seaduse puhul hakata toetust otsima teistelt erakondadelt. "Enamuse puhul on meil olemas üksmeel IRLiga, osade puhul Rahvaliiduga, aga ega praegu käigu pealt ei oska enam öelda, kes oma seisukohti muutma hakkab ja kes enda juurde jääb," nentis Ligi.

Kaks esimest seadust, millele tuleb riigikogus toetus leida, on tõenäoliselt töölepinguseadus ja käibemaksu tõusu sätestav maksuseadus.

Ligi sõnul saab vajalike häälte kokku saamine vähemusvalitsuse jaoks keeruline olema vaatamata sellele, et Erakond Eestimaa Rohelised on juba välja hõiganud lubaduse teatud punktides ja tingimustel kaksikliitu toetada omamata sealjuures ambitsiooni otseselt võimu juures olla. Ligi viitas IRLi juhi Mart Laari sõbralikele suhetele rohelistega, millest võib järeldada, et valdavalt toetaksid rohelised just Laari erakonna otsuseid ning oravad roheliste toetusega suure tõenäosusega arvestada ei saaks.

Roheliste toetuse suhtes oli Ligi skeptiline ka seetõttu, sest senised roheliste ideed töötavad pigem eelarve tasakaalule vastu.

"Kui me püüdsime Rahvaliiduga eelarve tasakaalu parandada, tegi Marek Strandberg selle peale avalduse, et see on kõik üks suur jama, tarbimist ei tohi maksustada, mis on väga mitteroheline seisukoht, suisa punane seisukoht! Rohelise ilmavaate üks vundamente, mida ka mina esindan, on see, et probleem on liigne tarbimine ning üldine tendents kogu maailmas on tarbimise maksustamist suurendada ja selle asemel leevendada tulude maksustamist," rääkis Ligi lisades, et talle tundub, et on selles mõttes tunduvalt rohelisem kui rohelised ise.

Kriitiliselt suhtus Ligi ka roheliste seisukohta, et tõsta tuleks hoopis ressursimakse. "Me kõik ju teame, et kõik meie vähegi stabiilsed majandusharud kasutavad loodusressursse – energeetika, näiteks õlitööstus, kuhu just on kavas suur investeering teha. Kui nad sellele vastu sõdivad ja sõdivad vastu ka tuumajaamale, siis mina küll ei saa aru, mis nende majandusplaan on," ütles Ligi. Tema hinnangul pole rohelised oma seisukohti korralikult läbi mõelnud ning neil puudub programmiline tervik. Kui rohelised on rõhutanud, et toetavad vähemusvalitsust vaid teatud tingumustel, võib ressursimaksude tõus aga olla just üheks neist tingimustest.

Ligi sõnul on rasketele aegadele lisandunud nüüd suur segadus. "Ma arvan, et IRLil on nüüd palju mõtlemist," sõnas ta.

Peaministri büroost öeldi, et suure tõenäosusega alustab Ansip konsultatsioone erakondadega ühisosa leidmiseks juba täna. Samuti vajavad kiiremas korras täitmist rahandus- ja siseministri ametikoht.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. June 2009, 20:28
Otsi:

Ava täpsem otsing