Mart Poom lõpetab profijalgpalluri karjääri

02. juuni 2009, 14:59

Eesti kõigi aegade edukaim jalgpallur Mart
Poom teatas, et tema karjäär tegevjalgpallurina on lõppenud. 119 korda Eesti
koondist esindanud Poom peab oma lahkumismängu 10. juunil, kui Eesti vastaseks
A. Le Coq Arenal on Portugal.

Jalgpalli liidu president Aivar Pohlak tõi Mart Poomi otsust karjäär lõpetada kommenteerides välja Eesti esiväravavahi inimliku suuruse. "Olen viimastel nädalatel peale Mardi loobumisotsuse kuulmist üha ja üha mõelnud võrdlusest, millest iseloomulikumat annab leida: Mart on tänaseks jõudnud järele Eesti jalgpalli senisele vaieldamatule legendile Evald Tipnerile. Usun, et teatavate asjaolude tõttu oli sellisele kõrgusele jõudmine taasiseseisvumisjärgse esimese põlvkonna jalgpalluri jaoks eriti keeruline. Asjaolu, et Mart sai sellega hakkama, kõneleb tema inimlikust suurusest isegi rohkem kui sportlikust," märkis ta.

Pohlaku sõnul on esimene emotsioon, mis tal Poomiga seostub, vigastused. "Kaks neist tulevad eredamalt meelde. Üks oli ENSV esiliigas 1989. või 1990. aastal mängus Tallinna Dünamoga purunenud lõualuu, kusjuures pidime järgmisel päeval sõitma Soome. Teine on mängus Iron Maideni vastu saadud vigastus. Mõlemad rikkusid ühe hooaja ja omasid tema vigastuste jada juures suurt rolli," meenutas ta.

Pohlaku kinnitusel oli tema esimene jalgpalliasjaajamise reis seoses Mardiga Soome. "Vene-aegne jope seljas ja ketsid jalas – soomlastel võis olla päris kummaline seda vaadata. Teine reis oli Šveitsi FC Wili lepingu asjus, mis osutus murdeliseks. Mees, kellega ma tol reisil kohtusin, aitas korraldada Eesti-Brasiilia mängu. Sealt saadud kontakt avas hiljem kõik uksed, kuid see polnud ühepoolne – ühed alustajad ja teised alustajad said kokku ja see osutus väga heaks tandemiks," rääkis Pohlak.

Täna 37aastane Poom alustas oma karjääri Tallinna Lõvide meeskonnas, esindas Eesti klubidest veel Tallinna Spordi ja FC Flora värve, teatas Eesti Jalgpalli Liit. Välisklubidest olid Poomi tööandjateks Kuopio Palloseura (Soome), FC Wil (Šveits), Portsmouth, Derby County, Sunderland, Arsenal ja Watford (kõik Inglismaa).

2006. aastal teenis Mart Poom UEFA Meistrite Liiga hõbemedali, Eesti parimaks jalgpalluriks on teda valitud kuuel korral. Legendaarne on Poomi 2003. aastal löödud värav Inglismaa meistrivõistluste 1. divisjoni kohtumises Sunderlandi ja Derby County vahel, kui eestlane saatis mängu üleajal palli peaga oma endise klubi Derby County väravasse, tuues Sunderlandile sensatsioonilise viigipunkti. Võimas pealöök sai staadionil viibinud publiku marulise vastuvõtu osaliseks – püsti tõusid ka Derby poolehoidjad.

"See on lihtsalt uskumatu! Mõnikord väga-väga harva sellised asjad lihtsalt juhtuvad, see on minu jaoks väga eriline päev. Fantastiline vastuvõtt! Suur tänu Derby fännidele! See jääb mulle kindlasti eluks ajaks meelde," sõnas Poom toona.

Margus Luige poolt hiljuti avaldatud raamatus Estonian Football 100 Years valiti Poom Kuulsuste halli liikmeks. Ajakirja Jalka juunikuu number valis Poomi läbi aegade Eesti parimaks jalgpalluriks. Eesti Jalgpalli Liit tunnustas legendaarset väravavahti 2004. aastal, nimetades ta UEFA 50. juubeliaastal viimase 50 aasta parimaks Eesti jalgpalluriks. 2004. aastal tunnustati Poomi jalgpalli liidu hõbemärgiga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. June 2009, 14:59
Otsi:

Ava täpsem otsing