FOTOD: Rambod ohjeldasid Taliga miitingut

03. juuni 2009, 18:44

Poliitpropaganda-segune ametiühingute
meeleavaldus Toompea lossi ees kujunes politsei jõudemonstratsiooniks, sest
jõustuva töölepinguseaduse vastu protestivaid inimesi piidlesid riigikogu
ees ja seest vähemalt sadakond (märuli)politseinikku.

„Ansip maha!“, „Häbi valitsus!“ röögib tuhandepealine inimmass. Riigikogu rõdule uudistama tulnud IRL-i saadik Marko Mihkelson, käed rinnal vaheliti, vaatab hetke miitingulisi ja pöörab siis pead raputades kannalt ringi.

„Ei, mul ei ole aega rääkida. Ma kohtun parem ukrainlastega,“ vabandab välispoliitikust rahvasaadik Äripäevale.
Selleks, et rõdule pääseda, peab luba küsima, erariides korravalvurilt. Võõrad võivad rõdul viibida vaid 10 minutit. Siis palub korravalvur kaamerainimestel lahkuda. Valitsusliidu saadikud ei pidanud värskes õhus niigi kaua vastu.

Nii jäid neil nägemata ka meeleavaldajate plakatid: „Valitsus, austa rahvast!“, „Vähem seadusi, rohkem õigusi!“, „Töölepingu seadus = paindlikkus tapab!“, „Ülbed valitsejad erru!“ ja „Ei orjatööle!“

Kõnede vahel laulavad protestijad marsiviisil: “Valitsusel vesi ahjus! Taaderiideraa! Maha mängivad nad rahvast! Taaderiideraa!”, „Kääri käised ülesse ja asu enda kaitsele!”, “Valitsusel viimsed päevad, suurest hirmust püksid märjad!”

Ka oravaparteilane Raivo Järvi ega IRL-i esindaja, eksrektor Peeter Tulviste ei vaevu riigikogu ette protestijatega vestlema minna. Seevastu keskpartei „rohelised“ noorliikmed, Öine Vahtkond eesotsas Dimitri Klenski, Vladimir Lebedevi ja Dmitri Linteriga, sotside noorliikmed ja Roheliste Erakonna eestkõnelejad Valdur Lahtvee ja Aleksei Lotman jalutasid protestijate seas. Ka elukutseline riigikukutaja Tiit Madisson koos abikaasaga osales üritusel.
Tagantjärgi lohutuseks Tulvistele ja Järvile, riigikogu ees ja sees on väga turvaline: vahetult enne miitingu algust sõitis riigikogu hoovi neli kaubikut, kered raskest politseinike koormast vastu maad. Samasuguse sisuga kaubik kiirustas ka valitsuse residentsi, Stenbocki maja hoovi.

Lisaks piidlevad miitingulisi erariides kaitsepolitseinikud. Julgestuspolitsei on tänavale toonud enda ratta-ja ATV-korravalvurid. Ka valvavad korda julgestuspolitsei kaitseteenistuse ja liiklusjärelevalve politseinikud.

Riigikogu fuajees istuvad kaks erariides julgestajat, vaatavad aknast välja ja uurivad tähelepanelikult riigikogu rõdule püüdlevaid ja valvelauas järjekorra moodustanud ajakirjanike seltskonda.

Kuigi riigikogu suures saalis arutati parasjagu tänavuse aasta teise negatiivse lisaeelarve saatust, stabilisatsioonireservi kasutuselevõttu ja erinevate aktsiiside tõstmist, ei pidanud siiski opositsioonilise Keskerakonna, Rahvaliidu ja sotside fraktsiooni liikmed – Eiki Nestor, Kajar Lember, Kalle Laanet, Jüri Ratas, Vilja Savisaar, Heimar Lenk, Marika Tuus ja Vladimir Velman paljuks valijatega kohtumist.

Majandusminister Juhan Parts kiirustab riigikogust välja, helistab enda autojuhile, et too talle järgi parlamendi juurde järgi tuleks ja kurdab, et kole kiire on.

„Kuulge, kiire on praegu! Siin on äge, aga ma ei saa praegu püünele astuda. Aga ärge muretsege, ma tulen tagasi!“ naeratab Parts.

Minister on sõnapidaja mees. Tuleb ja peab kõnet. Parts peab vapralt vastu, kuigi temperamentsed vene prouad ta välja vilistavad ja meest valimatult sõimavad.

„Ma-ha! Ma-ha!“ röögib kuulajaskond ennastunustavalt.

„Ärge mind maha võtke! Sellest ei ole kasu!“ põrutab Parts vastu.

Ja jätkab kõnepidamist. Karjub kurjad miitingulised üle.

Kui üks transpordiametiühingu liige ähvardavalt lava poole kargab ja ministri nina all rusikaga vehklema hakkab, võtavad Partsi selja taga positsioonid sisse kaks kapimõõtu julgestuspolitseinikku. Rahutu tegelase suruvad turvamehed miitinguliste sekka tagasi.

Ametiühingute Keskliit (EAKL) nõudis tänase üritusega, et vähendatud hüvitistega ja ametiühingu liikmete hinnangul töötajavaenulik töölepinguseadus edasi lükataks. Samuti soovitakse uute kolmepoolsete läbirääkimiste alustamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. June 2009, 19:21
Otsi:

Ava täpsem otsing