Reservi 3,5 mld kasutuselevõtt saadeti teisele lugemisele

03. juuni 2009, 20:22

Riigikogu võttis täna vastu otsuse, millega
saadeti "Stabiliseerimisreservi vahendite kasutusele võtmine" eelnõu, mis lubab
valitsusel võtta kasutusele 3,5 mld krooni antud reservist, teisele
lugemisele.

Muudatusettepanekuid saab esitada kuni 5. juunini 06.2009 kella 15:00-ks.

Järgneb põllumajandusministri Helir-Valdor Seederi ettekanne rahandusministri ametis:

Teie ees on otsuse eelnõu 2009. aasta stabiliseerimisreservist 3,5 miljardi krooni kasutusele võtmise kohta. 2009. aasta riigieelarve on planeeritud defitsiidis ja stabiliseerimisreservist võetava 3,5 miljardi krooniga planeerime katta osa 2009. aasta riigieelarve defitsiidist.

Riigi rahavood on negatiivsed ning ka teie ette toodud lisaeelarve ning teise pensionisamba maksete ajutine peatamine ei kata kogu puudujääki. Riigieelarve puudujääk on planeeritud katta reservide ja laenu abil. Stabiliseerimisreservi osaline kasutuselevõtt vähendab riigi laenuvajadust ning säästab riigile liialt kõrgeks kujuneda võivaid intressikulusid.

Ülemaailmse rahandus- ja majanduskriisi tõttu on soodsa laenu saamise võimalused üsnagi piiratud, täiendava laenuvõtmise või võlakirjade emiteerimisega kaasnevad intressimaksed ületaksid suure tõenäosusega kasutuselevõetava stabiliseerimisreservi osa paigutamise pealt teenitud tulu.

Stabiliseerimisreservis on aprillikuu lõpu seisuga 7,35 miljardit krooni, sellest vähem kui poole ehk 3,5 miljardi krooni kasutuselevõtt võimaldab maandada üldmajanduslikke riske ning täita häireteta riigieelarves planeeritud kulutuste väljamaksmist riigikassast. Reservi jääb alles üle poole kogutud vahenditest, et tagada vajadusel piisavate vahendite olemasolu ka muude olukordade lahendamiseks tulevastel aastatel.

Austatud Riigikogu liikmed! Eesti on kogunud reservidesse vahendeid soodsatel majanduslikel aegadel, majanduskasvu perioodil, aga just praegusel perioodil näeme kas või oma lähinaabrite olukorda vaadates, kui ettenägelik, õige ja kasulik see otsus varasematel aastatel on olnud.

Stabiliseerimisreservi on kogutud riigieelarve ülejäägid, et neist tuge saada keerukamatel aegadel. Vaieldamatult on praegusel juhul tegemist keeruliste aegadega. Reservi kasutuselevõtmist eelnõus märgitud mahus ja eesmärgil toetas stabiliseerimisreservi nõukogu.
Tänan tähelepanu eest ja palun esitatud eelnõu Riigikogul toetada! Aitäh!

Keskerakonna fraktsiooni liige Lembit Kaljuvee küsimus:
Milliseid ja kui palju uusi töökohti luuakse stabiliseerimisreservi kasutuselevõtmisega? Kas seda raha tahetakse kasutada ka selles suunas, kõige valusama probleemi lahendamiseks?

Seederi vastus:
Kaudselt kindlasti toetab stabiliseerimisresevi kasutuselevõtt ka töökohtade säilimist või ka uute töökohtade loomist. Sest kuigi stabiliseerimisreserviga katame me valdavalt jooksvaid kulutusi, aga see võimaldab meil võtta laenu. Ja näiteks Euroopa Investeerimispanga laenu saab võtta ainult investeeringute kaasfinantseerimiseks. Seetõttu ongi meil mõistlik eelkõige stabiliseerimisreservi kaudu katta ära jooksvad kulutused, et siis saada laenu, mis on sihtotstarbeline ja mis kuluks ära investeeringuteks. Investeeringud selgelt on suunatud ka majanduse elavdamiseks ja ettevõtluse toetamiseks ja sealtkaudu ka töökohtade säilitamiseks või loomiseks. Nii et ma ütlen küll, et kaudselt kindlasti on sellel mõju ka tööjõuturule.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. June 2009, 20:22
Otsi:

Ava täpsem otsing