IRL nõuab Pevkurilt miljardikärbet

04. juuni 2009, 15:12

Isamaa ja Res Publica Liidu
parlamendifraktsioon tahab selle aasta riigieelarve positsiooni parandada
vähemalt 6,25 miljardi krooni võrra ning tõmmata selleks täiendavalt kokku ka
valitsemiskulusid. 89%-lise panuse sellest peaks
andma sotsiaalministeerium, mis tähendaks sotsiaaltoetuste kallale
minemist.

Ideaalis võiks kärbe IRLi hinnangul ulatuda 6,5 miljardit kroonini.

IRLi fraktsiooni esimehe Mart Laari sõnul tuleb selleks täiendavalt kokku tõmmata valitsemiskulusid, lähtudes põhimõttest, et pool vajaminevast summast tuleb jagada nende ministeeriumite vahel, kes eelmise kokkuhoiukavaga hakkama ei saanud, arvestades seejuures, millises ulatuses kärpekava täitmata jäi.

Rahandusministeeriumi arvutuste kohaselt langeks sellisel juhul kärpest 89% sotsiaalministeeriumilt, 5% haridus- ja teadusministeeriumilt ning rahandusministeeriumilt ja 1% kaitseministeeriumilt.

Teine pool kärpest jagataks kõigi ministeeriumite haldusalade vahel – selle maht on minimaalselt 325 miljonit krooni, Eesti Panga negatiivsema prognoosi täitumise korral 550 miljonit krooni.

Laar ütles, et kindlasti on eelarve kokkutõmbamiseks vajalikud otsused ebameeldivad ning ebapopulaarsed, kuid nendeta edasi aga ei pääse. "Kui me ei suuda eelarvet tasakaalu viia, siis on aasta lõpuks raha otsas ning tööpuudus laes," tunnistas ta.

Sotsiaalminister Hanno Pevkur ütles Äripäevale, et temale tuleb IRLi taoline ettepanek üllatusena. "Ma ei oska seda ettepanekut sisuliselt kommenteerida, kuna pole seda otseallikast saanud, see on üsna toores ja järsk ettepanek," ei osanud ta ettepaneku tagamaid valgustada. Küll aga ütles ta, et 1,25 miljardi krooni suurune kärbe sotsiaalministeeriumi eelarves nõuab valitsuse otsust, kuna sellega mindaks sotsiaaltoetuste kallale. Suure tõenäosusega puudutaks see ka pensione. "Täna valitsus seda küll kordagi arutanud ei ole," kinnitas Pevkur.

"Kui mõnel valitsuse osapoolel on soovi seda muuta, peab valitsuskabinet seda arutama ning IRL selleks oma ettepaneku valitsuskabinetti tooma. Seda ei ole praegu tehtud," lisas sotsiaalminister.

Sotsiaalministeeriumi seni tehtud kärpe suurusest rääkides ütles Pevkur, et valitsus käis kärpe tegemise protsessis rida-realt läbi kogu ministeeriumi eelarve ning märgiti ära need kuluread, mida ei saa kärpida, kuna need on seadustega kaetud. "Seetõttu jäi ka sotsiaalministeeriumi sellisesse suurusjärku, nagu see täna on ja pole nii suur kui teistel ministeeriumitel," möönis Pevkur, kelle sõnul valitsuskabinet seda toona täielikult ka aktsepteeris.

Sotsiaalminister lisas, et enne järgmist valitsuskabineti arutelu ei saa ta ministeeriumi täiendava kärpe kohta midagi täpsemat öelda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. June 2009, 16:41
Otsi:

Ava täpsem otsing